Macedónska polícia proti migrantom opäť použila omračujúce granáty

Situácia na hraniciach medzi Macedónskom a Gréckom sa opäť vyostrila. Macedónska polícia opäť použila omračujúce granáty, aby zabránila migrantom a utečencom - väčšinou zo Sýrie - dostať sa z Grécka do Macedónska a odtiaľ ďalej na sever smerom k Európskej únii.

22.08.2015 16:13
utečenci, Grécko, Macedónsko Foto: ,
Macedónski policajti medzi migrantmi v blízkosti hraníc.
debata (44)

Agentúra AP informovala, že napriek snahám polície sa tisíckam migrantov aj tak podarilo prekonať policajné zátarasy z ostnatého drôtu a prebehnúť na macedónske územie. Pri zákroku polície, ktorá sa im v tom snažila zabrániť, bolo zranených niekoľko ľudí, spresnila britská spravodajská spoločnosť BBC.

Chaos na hraniciach vypukol po tom, ako polícia povolila ďalšej skupine migrantov s malými deťmi prejsť cez hranice, po čom sa dav nespokojných ľudí začal tlačiť dopredu, na policajné zátarasy. V tlačenici omdlelo niekoľko žien – vrátanej najmenej jednej tehotnej – a detí. O počte zranených nie sú zatiaľ k dispozícii žiadne správy.

Cez noc umožnila polícia prekročiť hranice len malým skupinkám rodín s deťmi, ktoré sa potom peši vydali na železničnú stanicu v macedónskom meste Gevgelija. Tam väčšina utečencov nastúpi na vlaky, ktorými sa odvezie na hranice so Srbskom a odtiaľ sa vyberie smerom k členskej krajine EÚ – Maďarsku. Osoby, ktorým nebolo umožnené prekročiť hranice – vrátane mnohých žien a detí -, strávili daždivú a chladnú noc pod holým nebom.

Macedónski policajti použili omračujúce granáty aj v piatok. Deň predtým macedónska vláda s cieľom zastaviť príliv utečencov vyhlásila v pohraničí mimoriadny stav.

Macedónsko sa v uplynulom období stalo hlavnou tranzitnou krajinou pre migrantov smerujúcich cez Grécko do bohatších krajín Európskej únie. Len v priebehu júla cez túto pomerne chudobnú balkánsku krajinu prešlo takmer 39.000 migrantov pochádzajúcich prevažne zo Sýrie.

44 debata chyba
Viac na túto tému: #Grécko #utečenci #Macedónsko