Severoatlantická aliancia oznámila, že medzi obeťami sú traja americkí dodávatelia medzinárodných síl. Jeden z Američanov zahynul priamo pri explózii, druhí dvaja utrpeli zranenia, ktorým neskôr podľahli. Väčšina obetí sú však civilisti, spresnili nemocničné zdroje v Kábule.
Podľa hovorcu ministerstva zdravotníctva bol terčom útoku spáchaného pomocou auta naloženého výbušninami konvoj s cudzincami. K útoku došlo v blízkosti súkromnej nemocnice Šinozada v čase, kedy práve skončilo vyučovanie a deti opúšťali školy. Explózia zničila najmenej jedno obrnené vozidlo z konvoja. Podľa vyjadrenia ministerstva vnútra útok zničil najmenej desať civilných áut zaparkovaných pri chodníku či idúcich po ulici.
Taliban poprel, že by stál za útokom vo štvrti plnej obchodov, škôl a zdravotníckych zariadení.
Počet bombových útokov v Kábule vzrástol po tom, ako vláda i fundamentalistické hnutie Taliban v júli potvrdili smrť vodcu islamistov mullu Umara, ku ktorej došlo pred vyše dvoma rokmi. Niektorí analytici tvrdia, že povstalci sa bombovými útokmi snažia dokázať, že ešte stále sú akcieschopní.
V médiách kolovali informácie o smrti vodcu už niekoľko týždňov. Informácie, ktoré mala k dispozícii vláda, potvrdili aj zdroje z Talibanu, ktoré spresnili, že mulla Umar zomrel pred dvoma rokmi a štyrmi mesiacmi na tuberkulózu a bol pochovaný na afganskej strane hranice. Podľa iných informácii ho však pred dvoma rokmi zabili jeho vlastní ľudia z odštiepenej bunky Talibanu.
Prvé správy o smrti mullu Umara sa objavili ešte v roku 2011, teroristi ich však označili za šírenie propagandy zo strany Američanov, ktorým sa podarilo nabúrať do informačných systémov radikálov.