Vo vlaku v Břeclavi zadržala česká polícia vyše 200 utečencov

Vyše 200 migrantov zadržala v noci polícia na železničnej stanici v juhomoravskom meste Břeclav vo vlakoch z Rakúska a Maďarska. Informáciu potvrdila hovorkyňa cudzineckej polície Kateřina Rendlová.

01.09.2015 11:50
Budapešť, utečenci, vlaky Foto: ,
Vlaky z Maďarska do Nemecka boli preplnené, dvesto utečencov bez potrebných dokladov zadržali Česi.
15

Migranti budú dočasne umiestnení v telocvičniach polície v Břeclavi a Hodoníne, potom ich premiestnia do záchytných miest. Zadržaných je viac než za celý minulý týždeň dokopy a migrantov prechádzajúcich cez južnú Moravu stále pribúda.

Podľa slov polícia niektorí migranti mali potrebné dokumenty, ale drvivá väčšina nie. Nikto zo zadržaných nemal povolenie na vstup do Českej republiky – preto ich polícia zadržala. „Postupujeme v súlade so zákonom bez ohľadu na to, ako postupujú ostatné krajiny,“ vysvetlila Rendlová.

Česi ľudí bez potrebných dokladov zadržiavajú

Česká cudzinecká polícia utečencov z Blízkeho východu či Afriky bez potrebných dokladov zadržiava, kým maďarská, slovenská či rakúska polícia ich zatiaľ nechávala prejsť do Nemecka, kam väčšina z nich smeruje.

Medzi utečencami v Břeclavi boli prevažne muži – celkovo ich bolo 115, žien 38 a detí 61. Išlo väčšinou o rodiny s deťmi. Podľa Rendlovej väčšina z nich pochádzala zo Sýrie, a to 196, siedmi boli Pakistanci, päť ich prišlo z Afganistanu, štyria z Bangladéša a dvaja z Iraku.

Polícia bola na príchod utečencov pripravená. Na břeclavskej stanici čakali autobusy a desiatky policajtov. Prvých utečencov priviezol pred pondelkovou polnocou vlak z Viedne a zmestili sa do jedného autobusu. Asi sto migrantov potom pricestovalo krátko po polnoci vlakom z Maďarska, ktorý smeroval cez Česko do Nemecka. Migranti prichádzajú zväčša dvoma hlavnými vlakovými spojmi, ale ich počet sa zvyšuje, povedal jeden policajt.

Na juhu Moravy vznikne nový tábor

Polícia na stanici jednotlivých migrantov číslovala a zoraďovala ich do skupiniek tak, aby členovia rodiny zostali spolu. Podľa jedného policajta zadržaní sa správali pokojne. Polícia utečencov potom previezla do vlastných telocviční v Břeclavi a Hodoníne. Má ešte aj kapacity v Brne a Znojme. Po krátkodobom pobyte ich odtiaľ odvezú do záchytných miest v obciach Zastávka pri Brne, Vyšní Lhoty alebo Bělá-Jezová.

Na juhu Moravy zrejme vznikne ďalší utečenecký tábor. Zhodli sa na tom zástupcovia českého ministerstva vnútra a polície. Hľadajú totiž riešenie pre rastúci počet migrantov. Do úvahy prichádza časť areálu bývalej väznice v břeclavskej časti Poštorná.

Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy
15 debata chyba
Viac na túto tému: #polícia #utečenci #migranti #Břeclav