Putin nariadil preveriť bojaschopnosť vojsk na Sibíri

Ruský prezident Vladimir Putin nariadil preveriť bojaschopnosť jednotiek Centrálneho vojenského okruhu, do ktorého patria vojenské útvary v Povolží, na Sibíri a Urale.

07.09.2015 15:07
debata (100)

Vopred neohlásené cvičenie potrvá od pondelka do soboty. Jeho súčasťou bude aj previerka pripravenosti rezortov zdravotníctva, poľnohospodárstva a priemyslu, uvádza sa vo vyhlásení ruského ministerstva obrany.

Viacerí vysokopostavení diplomati Európy i Ruska v uplynulých mesiacoch varovali, že vojenské akcie a cvičenia podnikané jednotkami NATO a ruskej armády by mohli viesť k otvorenej konfrontácii, keďže diplomatické vzťahy medzi Moskvou a Západom sú teraz najhoršie od konca studenej vojny.

Príčinou zhoršenia je kríza na Ukrajine, anektovanie Krymského polostrova Ruskom a údajná podpora proruských separatistov na východe Ukrajiny zo strany Moskvy, ktorá to rozhodne odmieta. NATO nedávno informovalo, že vlani zaregistrovalo viac ako 400 prípadov narušenia svojho vzdušného priestoru ruskými lietadlami, čo je v porovnaní s rokom 2013 o 50 per­cent viac.

Za rovnaké obdobie Moskva zaznamenala 3 000 preletov lietadiel NATO nad Ruskom a susedným Bieloruskom, čo je dvojnásobne viac ako v roku 2013. Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov dnes podľa agentúry RIA Novosti vyhlásil, že Rusko neprestane s praxou vopred neavizovaných previerok bojaschopnosti svojich ozbrojených síl.

100 debata chyba
Viac na túto tému: #Vladimir Putin #vojenské cvičenie #Sibír