Macedónsko zvažuje stavbu plota na hraniciach, vyhlásil minister

10.09.2015 16:24
Maďarsko, plot, výstavba, utečenci, migranti
Macedónsko uvažuje vybudovať plot proti utečencom na svojich hraniciach. Autor: ,

Macedónsko zvažuje vybudovanie ochranného plota podobného tomu maďarskému, aby zamedzilo prílivu migrantov na svoje územie, uviedol to vo štvrtok macedónsky minister zahraničných vecí Nikola Poposki v rozhovore pre maďarský týždenník Figyelö.

Informovala o tom agentúra Reuters. Poposki v rozhovore vyhlásil, že Macedónsko bude možno potrebovať „nejaký druh fyzickej obrany“, nemalo by však ísť o dlhodobé riešenie. Ak však krajina podľa neho bude brať vážne to, o čo ju žiada Európa, bude potrebovať „buď vojakov alebo plot, prípadne kombináciu oboch vecí“.

Západoeurópske krajiny Maďarsko kritizujú za prebiehajúcu výstavbu 175 kilometrov dlhého a 3,5 metra vysokého plota na jeho hranici so Srbskom, ktorým sa snaží presmerovať migrantov. Do Maďarska tranzitom cez Grécko, Macedónsko a Srbsko prišlo v tomto roku už vyše 160 000 migrantov pochádzajúcich najmä z vojnou zničených krajín Blízkeho východu, Ázie či Afriky.

Väčšina z nich sa odtiaľ následne pokúšala dostať do bohatších krajín na západe či severe Európy. Do Macedónska, pomerne chudobnej bývalej juhoslovanskej republiky, dorazilo len v priebehu pondelka 7 000 sýrskych utečencov.

Poposki uviedol, že krajina robí, čo môže, aby zaregistrovala všetkých migrantov. „Avšak vždy, keď sa rozhodneme brať vážne to, čo od nás naši európski partneri požadujú, a teda ochranu hraníc a zastavovanie ľudí, okamžite sa stretneme s negatívnou medzinárodnou reakciou,“ dodal, opakujúc tak maďarské sťažnosti.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#plot #utečenci #Macedónsko #minister zahraničných vecí #migračná kríza
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku