USA: Súperi v druhej debate prezidentských uchádzačov útočili na Trumpa

Desať amerických republikánskych uchádzačov o prezidentský úrad útočilo v stredu večer v druhej televíznej debate stredopravej Republikánskej strany na favorita Donalda Trumpa. Súperi ho napríklad obvinili, že je len detinským zabávačom a nemá vhodný temperament na úrad prezidenta USA.

17.09.2015 08:09 , aktualizované: 09:25
USA, republikáni, kandidáti na prezidenta,... Foto: ,
Republikánski kandidáti na prezidenta USA v stredu diskutovali v druhej televíznej debate (zľava) Mike Huckabee, Marco Rubio, Ted Cruz, Ben Carson, Donald Trump, Jeb Bush, Scott Walker, Carly Fiorina, John Kasich.
debata (2)

„Na pánu Trumpovi je zábavné to, že ide o kvalitu druhej triedy,“ vyhlásil podľa agentúry DPA senátor Rand Paul. Guvernér amerického štátu Wisconsin Scott Walker vyslovil narážku na Trumpovu televíznu reality šou The Apprentice (Učeň), keď povedal: „V Bielom dome nepotrebujeme uč­ňa.“

Trump najprv robil grimasy, keď dostal otázku, či by mu mali byť zverené americké jadrové zbrane, ale potom poukázal na svoje podnikateľské skúsenosti – tie sú podľa neho dôkazom, že dokáže ešte viac prispieť k úspešnosti Spojených štátov.

„Som oveľa, oveľa lepší podnikateľ než zabávač a práve návrat takéhoto myslenia potrebuje naša krajina,“ povedal Trump. „A verte mi, že môj temperament je úplne v poriadku, je úplne pokojný. Ale budeme v zahraničí rešpektovaní. Teraz nie sme rešpektovaní,“ do­dal.

Trumpov nečakaný politický vzostup otriasol republikánskou prezidentskou politikou a jeho súperi vyrazili do protiútoku, keď sa v debate rozoberali témy ako jadrová dohoda s Iránom, čínske kybernetické útoky či prisťahovalectvo. Televízna debata sa konala v prezidentskej knižnici Ronalda Reagana v kalifornskom meste Simi Valley, severne od Los Angeles.

Trump podľa posledných prieskumov verejnej mienky vedie, ale tento týždeň spoločný prieskum televízie CBS News a denníka New York Times ukázal, že republikánsky outsider Ben Carson – neurochirurg na dôchodku, takisto bez politických skúseností – náskok Trumpa zmenšuje. Trump totiž dosiahol 27-percentnú podporu a Carson 23-percentnú.

Carly Fiorinová, bývalá riaditeľka spoločnosti Hewlett-Packard, bola zrejme odhodlaná získať v tejto televíznej debate čo najviac bodov. Často sa totiž do Trumpa púšťala priamo a chcela vedieť jeho názor na špecifické problémy zahraničnej politiky – chcela zvýrazniť jeho nedostatočnú hĺbku znalostí.

Trump sa však odvolal na svoje medzinárodné podnikateľské dohody a dodal, že bude vedieť urovnať aj medzinárodné krízy. „Myslím, že budem vedieť vychádzať s Putinom. Budem vedieť vychádzať aj s ostatnými a budeme mať oveľa stabilnejší svet,“ vyhlásil.

Jeb Bush, predtým pokladaný za favorita, v uvedenom prieskume ďaleko zaostal a umiestnil sa na tretej priečke. Bush bol v debate nútený brániť svoje rodinné väzby ako syn a brat posledných dvoch republikánskych prezidentov. Debata trvala päť hodín a vysielala ju spravodajská televízia CNN.

Debata republikánskych kandidátov na webe CNN mala veľké publikum

Druhá televízna debata republikánskych kandidátov na prezidenta USA mala na americké primárky rekordnú sledovanosť na internete, v jednu chvíľu – asi 90 minút od začiatku – ju v stredu večer naraz sledovalo 920 000 divákov, informovala televízia CNN.

Celkove mala trojhodinová debata „zďaleka najväčšie publikum, aké kedy sledovalo debatu v primárkach na internete,“ citovala stanicu CNN agentúra Reuters. Pre porovnanie – tohtoročné finále ligy amerického futbalu, čiže Super Bowl, sledovalo naraz v jednu chvíľu až 1,3 milióna divákov.

Prvý nominačný súboj prezidentských kandidátov Republikánskej strany sa uskutoční o štyri mesiace, prezidentské voľby v USA budú v novembri 2016. Bojovný štýl prejavu miliardára Donalda Trumpa výrazne zvýšil záujem Američanov o republikánske primárky. CNN si za 30-sekundový reklamný šot vysielaný v televízii počas prenosu republikánskej debaty účtovala do 200 000 dolárov, uviedol Reuters.

Mediálni analytici predpovedali, že CNN bude mať s touto republikánskou debatou vôbec najväčšie televízne publikum, ktoré by pri debate viceprezidenta Ala Gorea s podnikateľom Rossom Perotom o Severoamerickej dohode o voľnom obchode (NAFTA) mohlo dokonca prekonať 16,8 milióna divákov.

Prvá televízna debata republikánskych kandidátov na prezidenta, ktorú vysielala v auguste televízna stanica Fox News, pritiahla k obrazovkám 24 miliónov divákov. To bol rekord pre debatu v prezidentských primárkach a vôbec najvyšší počet divákov pre nešportový prenos v dejinách káblovej televízie.

2 debata chyba
Viac na túto tému: #republikáni #debata #americké prezidentské voľby