USA: Súperi v druhej debate prezidentských uchádzačov útočili na Trumpa

17.09.2015 08:09, aktualizované: 09:25
USA, republikáni, kandidáti na prezidenta,...
Republikánski kandidáti na prezidenta USA v stredu diskutovali v druhej televíznej debate (zľava) Mike Huckabee, Marco Rubio, Ted Cruz, Ben Carson, Donald Trump, Jeb Bush, Scott Walker, Carly Fiorina, John Kasich. Autor: ,

Desať amerických republikánskych uchádzačov o prezidentský úrad útočilo v stredu večer v druhej televíznej debate stredopravej Republikánskej strany na favorita Donalda Trumpa. Súperi ho napríklad obvinili, že je len detinským zabávačom a nemá vhodný temperament na úrad prezidenta USA.

„Na pánu Trumpovi je zábavné to, že ide o kvalitu druhej triedy,“ vyhlásil podľa agentúry DPA senátor Rand Paul. Guvernér amerického štátu Wisconsin Scott Walker vyslovil narážku na Trumpovu televíznu reality šou The Apprentice (Učeň), keď povedal: „V Bielom dome nepotrebujeme uč­ňa.“

Trump najprv robil grimasy, keď dostal otázku, či by mu mali byť zverené americké jadrové zbrane, ale potom poukázal na svoje podnikateľské skúsenosti – tie sú podľa neho dôkazom, že dokáže ešte viac prispieť k úspešnosti Spojených štátov.

„Som oveľa, oveľa lepší podnikateľ než zabávač a práve návrat takéhoto myslenia potrebuje naša krajina,“ povedal Trump. „A verte mi, že môj temperament je úplne v poriadku, je úplne pokojný. Ale budeme v zahraničí rešpektovaní. Teraz nie sme rešpektovaní,“ do­dal.

Trumpov nečakaný politický vzostup otriasol republikánskou prezidentskou politikou a jeho súperi vyrazili do protiútoku, keď sa v debate rozoberali témy ako jadrová dohoda s Iránom, čínske kybernetické útoky či prisťahovalectvo. Televízna debata sa konala v prezidentskej knižnici Ronalda Reagana v kalifornskom meste Simi Valley, severne od Los Angeles.

Trump podľa posledných prieskumov verejnej mienky vedie, ale tento týždeň spoločný prieskum televízie CBS News a denníka New York Times ukázal, že republikánsky outsider Ben Carson – neurochirurg na dôchodku, takisto bez politických skúseností – náskok Trumpa zmenšuje. Trump totiž dosiahol 27-percentnú podporu a Carson 23-percentnú.

Carly Fiorinová, bývalá riaditeľka spoločnosti Hewlett-Packard, bola zrejme odhodlaná získať v tejto televíznej debate čo najviac bodov. Často sa totiž do Trumpa púšťala priamo a chcela vedieť jeho názor na špecifické problémy zahraničnej politiky – chcela zvýrazniť jeho nedostatočnú hĺbku znalostí.

Trump sa však odvolal na svoje medzinárodné podnikateľské dohody a dodal, že bude vedieť urovnať aj medzinárodné krízy. „Myslím, že budem vedieť vychádzať s Putinom. Budem vedieť vychádzať aj s ostatnými a budeme mať oveľa stabilnejší svet,“ vyhlásil.

Jeb Bush, predtým pokladaný za favorita, v uvedenom prieskume ďaleko zaostal a umiestnil sa na tretej priečke. Bush bol v debate nútený brániť svoje rodinné väzby ako syn a brat posledných dvoch republikánskych prezidentov. Debata trvala päť hodín a vysielala ju spravodajská televízia CNN.

Debata republikánskych kandidátov na webe CNN mala veľké publikum

Druhá televízna debata republikánskych kandidátov na prezidenta USA mala na americké primárky rekordnú sledovanosť na internete, v jednu chvíľu – asi 90 minút od začiatku – ju v stredu večer naraz sledovalo 920 000 divákov, informovala televízia CNN.

Celkove mala trojhodinová debata „zďaleka najväčšie publikum, aké kedy sledovalo debatu v primárkach na internete,“ citovala stanicu CNN agentúra Reuters. Pre porovnanie – tohtoročné finále ligy amerického futbalu, čiže Super Bowl, sledovalo naraz v jednu chvíľu až 1,3 milióna divákov.

Prvý nominačný súboj prezidentských kandidátov Republikánskej strany sa uskutoční o štyri mesiace, prezidentské voľby v USA budú v novembri 2016. Bojovný štýl prejavu miliardára Donalda Trumpa výrazne zvýšil záujem Američanov o republikánske primárky. CNN si za 30-sekundový reklamný šot vysielaný v televízii počas prenosu republikánskej debaty účtovala do 200 000 dolárov, uviedol Reuters.

Mediálni analytici predpovedali, že CNN bude mať s touto republikánskou debatou vôbec najväčšie televízne publikum, ktoré by pri debate viceprezidenta Ala Gorea s podnikateľom Rossom Perotom o Severoamerickej dohode o voľnom obchode (NAFTA) mohlo dokonca prekonať 16,8 milióna divákov.

Prvá televízna debata republikánskych kandidátov na prezidenta, ktorú vysielala v auguste televízna stanica Fox News, pritiahla k obrazovkám 24 miliónov divákov. To bol rekord pre debatu v prezidentských primárkach a vôbec najvyšší počet divákov pre nešportový prenos v dejinách káblovej televízie.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#republikáni #debata #americké prezidentské voľby
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku