Kanada urýchli spracovanie žiadostí sýrskych utečencov

Kanadská konzervatívna vláda sa zaviazala, že ak zostane pri moci aj po októbrových parlamentných voľbách, prijme v priebehu najbližších 12 mesiacov 10 000 utečencov zo Sýrie, a to vďaka zjednodušeniu administratívneho konania.

20.09.2015 09:10
debata

V noci na nedeľu to v Toronte oznámil minister pre imigráciu Chris Alexander. Týchto 10 000 sýrskych utečencov, ktorých počet stanovila kvóta OSN, by malo do Kanady prísť do septembra budúceho roku, teda o 15 mesiacov skôr, ako sa predpokladalo. Alexander prisľúbil, že úrady urobia všetko pre zjednodušenie administratívy, ako aj pre zachovanie bezpečnosti kanadských občanov.

V Kanade vládnuci konzervatívci boli v posledných týždňoch terčom kritiky za to, že nedostatočne rýchlo reagovali na migračnú krízu v Stredomorí. Opozičné strany sľúbili, že v prípade svojho víťazstva vo voľbách, vypísaných na 19. októbra, otvoria hranice krajiny pre vojnou prenasledovaných utečencov.

Liberáli Justina Trudeaua sa zaviazali v takom prípade okamžite prijať 25 000 sýrskych utečencov. Thomas Mulcair, líder Novej demokratickej strany, zasa ohlásil cieľ prijať v Kanade v priebehu štyroch rokov 46 000 utečencov, z toho 10 000 ešte do konca tohto roku.

Nad utečencami prichádzajúcimi do Kanady si zvyčajne berú patronát cirkevné alebo dobročinné organizácie. Vláda prisľúbila, že na prechodné obdobie zredukuje počet dokladov, ktoré si vyžaduje takýto patronát, pričom však ubezpečila, že doklady potrebné na bezpečnostnú a lekársku previerku utečencov bude vyžadovať naďalej.

debata chyba
Viac na túto tému: #azyl #utečenci #Kanada