Bolívia schválila zákon umožňujúci Moralesovi získať prezidentský mandát

Bolívijský parlament schválil v sobotu zákon, ktorý umožní prezidentovi Evovi Moralesovi uchádzať sa o štvrtý mandát, ak voliči novú legislatívu v národnom referende na budúci rok potvrdia.

27.09.2015 09:11
Morales Foto: ,
Bolívijský prezident Evo Morales.
debata (8)

Vyše dve tretiny poslancov parlamentu schválili na nočnom zasadnutí novelu ústavy, ktorá odstraňuje limity pre prezidentský mandát, informovala tlačová agentúra Reuters.

Prezident Morales je pri moci od roku 2006 a v súčasnosti má vyše 60-percentnú podporu voličov. V New Yorku, kde je na Valnom zhromaždení OSN, povedal reportérom, že by sa s radosťou vzdal funkcie, ale jeho stúpenci naňho naliehajú, aby na čele krajiny zostal.

Bolívia patrí historicky k najmenej stabilným krajinám Južnej Ameriky a za vlády Moralesa, ktorý je jej prvým prezidentom z radov domorodého obyvateľstva, sa teší relatívnej prosperite a pokoju. Jej ekonomika vzrástla za ten čas na trojnásobok.

Súčasná ústava, schválená v roku 2009, zakazuje, aby niekto zastával úrad prezidenta dlhšie ako dve funkčné obdobia po sebe.

Kritici obviňujú Moralesa, ktorý bol za prezidenta zvolený už trikrát, že tento zákaz porušil. Morales argumentuje, že jeho prvý mandát sa neráta, pretože bol prezidentom skôr, ako bola schválená nová ústava. Ak voliči schvália novelu ústavy v referende, ktoré bude zrejme vo februári 2016, prezident už povedal, že sa bude uchádzať o štvrtý mandát vo voľbách v roku 2019.

8 debata chyba
Viac na túto tému: #Bolívia #Evo Morales