V Maďarsku vybudujú nové veliteľské centrum NATO

02.10.2015 19:44

V Maďarsku vznikne ďalšie veliteľské centrum NATO v krajinách strednej a východnej Európy. Jeho úlohou bude v prípade mimoriadnej udalosti pomáhať pri koordinácii nasadenia síl rýchlej reakcie NATO. Informovala o tom v piatok agentúra Reuters s odvolaním sa na vyhlásenie maďarskej vlády.

Severoatlantická aliancia vedená Spojenými štátmi už podobné centrá aktivovala v Litve, Bulharsku, Estónsku, Lotyšsku, Poľsku a Rumunsku. V maďarskom veliteľskom centre nazvanom Integračná jednotka síl NATO bude pôsobiť 40 dôstojníkov z Maďarska a ostatných členských štátov aliancie. Centrum však nebude základňou pre bojové jednotky.

„V čase mieru bude jeho úlohou organizovať a plánovať medzinárodné vojenské cvičenia a v prípade mimoriadnej udalosti koordinovať sily rýchlej reakcie NATO,“ odpovedal na otázku agentúry Reuters tlačový odbor maďarskej vlády.

O úlohe jednotky rýchlej reakcie NATO budú pravdepodobne 8. októbra hovoriť v Bruseli aj ministri obrany členských štátov aliancie. NATO na svojej internetovej stránke uviedlo, že úlohou veliteľských centier je „v prípade nutnosti pomáhať pri rýchlom nasadení spojeneckých síl vo východnej časti aliancie“.

#Maďarsko #NATO
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
47,99
Elite červené ruže srdiečka

Elite červené ruže srdiečka

39,99
Smútočná kytica biele chryzantémy

Smútočná kytica biele chryzantémy

Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk