OBSE: Prezidentské voľby v Bielorusku nespĺňali demokratické normy

12.10.2015 20:35

Prezidentské voľby v Bielorusku nespĺňali demokratické normy, konštatovala v pondelok Organizácia pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE). V nedeľňajších voľbách zvíťazil prezident Alexander Lukašenko, ktorý tak bude zastávať prezidentský úrad už po piaty raz.

„Je zrejmé, že Bielorusko má pred sebou ešte dlhú cestu, aby splnilo svoje demokratické záväzky,“ oznámil šéf volebných pozorovateľov OBSE Kent Hasted, ktorého citovala agentúra Reuters.

„Nedávne prepustenie politických väzňov a prívetivý prístup k pozorovateľom je pozitívny vývoj. Avšak nádej na širší volebný proces sa z veľkej časti nenaplnila,“ povedal Hasted. Zároveň vyjadril určité sklamanie z nedostatkov počas sčítania a spracovania hlasov.

Lukašenko získal 83,5 percenta hlasov, teda ešte viac než 80 percent hlasov, ktoré mu voliči odovzdali v roku 2010. Pozorovatelia Spoločenstva nezávislých štátov (SNŠ) konštatovali, že prezidentské voľby v Bielorusku sa uskutočnili v súlade so zákonmi a demokratickými princípmi.

Európska únia sa rozhodla, že dočasne pozastaví platnosť sankcií uvalených na Bielorusko, napísala agentúra DPA s odvolaním sa na vyhlásenie francúzskeho štátneho tajomníka pre európske záležitosti Harlema Désira.

„Na nasledujúce štyri mesiace sme sa rozhodli platnosť sankcií (uvalených na Bielorusko) pozastaviť,“ uviedol Désir na stretnutí ministrov zahraničných vecí členských štátov EÚ v Luxemburgu.

„Tie voľby v Bielorusku, samozrejme, nespĺňajú medzinárodné normy, ktoré platia pre nás,“ uviedol nemecký minister zahraničných vecí Frank-Walter Steinmeier, pričom však vyzdvihol určitý pozitívny vývoj v Bielorusku, akým je napríklad prepustenie politických väzňov.

Podľa Steinmeiera dôjde k zrušeniu sankcií proti Bielorusku od januára budúceho roka; toto rozhodnutie sa ale bude týkať len ľudí sankcionovaných z politických dôvodov, nie osôb uznaných za vinných z činov násilnej povahy.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#bielorusko #prezidentské voľby #OBSE #Alexandr Lukašenko
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku