Zatknutie opozičného lídra v Kosove viedlo k sporom

13.10.2015 08:34
Kosovo, Albin Kurti
Opozičný líder Albin Kurti prehovára k ľuďom po jeho zatknutí v Prištine. Autor: ,

Kosovská polícia sa v pondelok večer dostala do zrážok s protestujúcimi stúpencami zadržaného opozičného politika, ktorý stojí za kampaňou zameranou proti dohode so Srbskom. Informovala o tom agentúra Reuters.

Ulice v centre metropoly Priština zaplnili mraky slzotvorného plynu, keď policajti rozháňali niekoľko sto protestujúcich, ktorí hádzali kamene a dlažobné kocky na hlavnú policajnú stanicu v meste. Demonštranti žiadali prepustenie Albina Kurtiho, poslanca a zakladateľa opozičnej strany Vetëvendosje (Sebaurčenie).

Reportér agentúry Reuters uviedol, že videl viacero podpálených vozidiel štátnych úradov. Kurtiho zadržali skôr v priebehu pondelňajšieho večera a jeho strana následne vyzvala na protest s tým, že ho prevážajú na policajnú stanicu v centre Prištiny, ktorá sa stala terčom útoku. Politika neskôr prepustili.

Jeho zadržanie prišlo po tom, ako minulý štvrtok na zasadnutí parlamentu vypustil slzotvorný plyn na protest proti nedávno dosiahnutej dohode medzi Kosovom a Srbskom. Dvaja poslanci pri incidente omdleli.

Dohoda, sprostredkovaná Európskou úniou s cieľom zlepšiť vzťahy medzi Prištinou a Belehradom, okrem iného dáva oblastiam so srbskou väčšinou obyvateľov širšie právomoci. Opozícia v Kosove sa pokúša prinútiť vládu, aby od dohody odstúpila, pretože podľa nej ohrozuje ťažko získanú zvrchovanosť Kosova.

Kurti v čase, keď násilnosti odznievali, vystúpil pred budovou parlamentu a obvinil políciu, že „slúži každodennej politike“. Stúpencov vyzval, aby „sa nezastavili“, pokým nezabránia vládami dohodnutému vytvoreniu spoločenstva srbských obcí v Kosove.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#Srbsko #Kosovo
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku