Poľsko: Kandidátky na premiérku sa stretli v televíznom dueli

Niekoľko dní pred parlamentnými voľbami v Poľsku sa premiérka Ewa Kopaczová z proeurópskej Občianskej platformy (PO) a jej hlavná vyzývateľka Beata Szydlová z opozičnej konzervatívnej strany Právo a spravodlivosť (PiS) v pondelok večer stretli v prvom televíznom dueli.

20.10.2015 08:06
Poľsko, premiérka Ewa Kopaczová Foto: ,
Poľská premiérka Ewa Kopaczová.
debata

Diskusia sa sústredila na ekonomické záležitosti a rad iných otázok, ktoré odhaľujú hlboké rozpory medzi oboma stranami. Do ďalších dvoch plánovaných televíznych debát počas týždňa sa zapoja aj šéfovia iných strán, ktoré nemajú šancu voľby vyhrať, mohli by však byť koaličnými partnermi väčších subjektov.

Nedeľňajšie voľby pritom budú prvými v Poľsku, v ktorých sú ženy dvoma hlavnými kandidátkami na post predsedu vlády, píše agentúra AP. Obe političky v úvode pondelkovej diskusie zhodne zdôraznili, že prioritou ich vlády by boli pracovné príležitosti pre mladých ľudí a hospodársky rozvoj krajiny.

Kopaczová však podľa agentúry DPA hovorila o „silnej ekonomike“ a vyšších príjmoch, pokým Szydlová uviedla, že v súčasnosti nemajú mladí v Poľsku dostatočné perspektívy – a jedným z dôsledkov je emigrácia státisícov Poliakov do západnej Európy.

Kopaczová tiež vyhlásila, že víťazstvo PiS by ohrozilo financie Poľska a viedlo ku kríze podobnej tej, akú zažíva Grécko. Poslankyňu Szydlovú kritizovala za to, že hlasovala proti právam žien, a dodala, že v prípade víťazstva jej strany by sa z Poľska stal fundamentalistický náboženský štát.

Szydlová naopak obvinila súčasnú vládu zo skorumpovanosti a neefektívnosti s tým, že nebojovala za poľské záujmy v Európskej únii. Parlamentné voľby v Poľsku sa budú konať v nedeľu 25. októbra, hlasovať bude môcť približne 30 miliónov voličov. V prieskumoch vedie opozičná PiS pred vládnucou PO.

debata chyba
Viac na túto tému: #Poľsko #voľby #Ewa Kopaczová #Beata Szydlová
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy