Nemecko: Polícia varuje pred nárastom útokov na azylantov

22.10.2015 17:56
utečenci, migranti, migračná kríza, maďarsko,...
BKA dosiaľ v tomto roku zaregistrovala v celom Nemecku 576 trestných činov namierených proti ubytovniam azylantov. Autor: ,

Nemecký Spolkový kriminálny úrad (BKA) varuje pred ďalšími závažnými násilnými činmi xenofóbnych pravicových extrémistov, namierenými proti azylantom, ľuďom pomáhajúcim utečencom i politikom.

Hovorca BKA potvrdil dnes správy médií o príslušnom neverejnom hodnotení situácie a hovoril pritom o „skutočne čoraz vážnejšom probléme“. V prebiehajúcom roku došlo v Nemecku už k takmer 580 útokom na miesta ubytovania utečencov – po len 198 útokoch v celom minulom roku. Nemecký minister spravodlivosti Heiko Maas vyhlásil, že táto „ohavná bilancia“ zahanbuje celé Nemecko, píše agentúra DPA.

O hodnotení BKA, ktoré vzniklo niekoľko dní pred útokom nožom na medzičasom zvolenú starostku Kolína nad Rýnom Henriette Rekerovú, informovali predtým noviny Süddeutsche Zeitung a verejnoprávne stanice NDR a WDR.

Podľa ich správ sa spolková kriminálna polícia obáva, že terčom páchateľov nenávistných voči cudzincom by sa mohli stať aj prevádzkovatelia ubytovní, politici a osoby, ktoré sú na základe vzhľadu považované za azylantov.

BKA dosiaľ v tomto roku zaregistrovala v celom Nemecku 576 trestných činov namierených proti ubytovniam azylantov (stav k 19. októbru). Za 523 činov boli zodpovední „pravicovo motivovaní“ páchatelia, pri zvyšných 53 to tiež nemožno vylúčiť, uviedol hovorca úradu Markus Koths. Išlo prevažne o poškodzovanie majetku, propagandistické delikty a podnecovania k nenávisti.

Zaznamenaných bolo aj 91 násilných činov, v porovnaní s 28 za celý rok 2014. Patrilo k nim 46 prípadov podpaľačstva, ktorý bolo vlani len šesť. Hovorca dodal, že dosiaľ nejde na spolkovej úrovni o spoločnú stratégiu pravicových extrémistov, ale o miestne aktivity.

Podľa správ o hodnotení BKA však úrad varoval, že „agitácia“ krajne pravicovej scény sa v budúcnosti bude ďalej zostrovať, pričom jej inak veľmi rôznorodé spektrum nachádza v otázke migrantov „ideologickú zhodu“.

Nemecký minister spravodlivosti Heiko Maas vyhlásil, že nárast násilia motivovaného nenávisťou voči cudzincom je „zahanbujúci pre našu krajinu“. „Každý útok na ubytovňu pre utečencov je útokom na našu tolerantnú demokraciu,“ zdôraznil. Minister vnútra Thomas de Maiziere uviedol, že nemecké orgány nebudú útoky brať na ľahkú váhu.

Poslankyňa Spolkového snemu za Zelených Ulla Jelpkeová obvinila úrad BKA, že pridlho podceňoval vplyv xenofóbneho hnutia Pegida v Drážďanoch. Súvislosť medzi jeho podnecovaním proti žiadateľom o azyl a podpaľačskými útokmi na ubytovne pre utečencov je podľa nej jasná.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#Nemecko #utečenci #migračná kríza #xenofóbia
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku