Medvedev odsúdil ukrajinskú blokádu leteckého spojenia s Ruskom

Za "príklad boja proti vlastnému ľudu" označil ruský premiér Dmitrij Medvedev rozhodnutie Kyjeva zakázať takmer všetkým ruským leteckým spoločnostiam pristávať na ukrajinských letiskách. Embargo, ktoré v nedeľu nadobudlo účinnosť, je súčasťou "sankčnej vojny", ktorá sa medzi oboma krajinami rozpútala po minuloročnej ruskej anexii Krymu a po proruskej vzbure v Donbase, ktorý Moskva podporuje.

25.10.2015 16:48
Dmitrij Medvedev, Rusko Foto: ,
Ruský premiér Dmitrij Medvedev.
debata (59)

Z letov na ukrajinské letisko boli v nedeľu vyradené prakticky všetky ruské aerolínie vrátane spoločností Aeroflot, Transaero, Sibir, Rossija, Gazprom-Avia a dvadsiatich ďalších. Rusko na zákaz reagovalo rovnakým krokom a s platnosťou od nedele zakázalo lety ukrajinských strojov do Ruska. Podľa hospodárskych expertov spôsobí zastavenie leteckej prevádzky na oboch stranách hraníc Rusku aj Ukrajine miliardové škody. Zákaz platí aj pre tranzitné lety.

O embargu na letecké spojenie rozhodla ukrajinská vláda v septembri. Za bezprostrednú príčinu bol označený fakt, že ruské letecké spoločnosti prevádzkujú bez ukrajinského súhlasu linky na anektovaný Krym, ktorý Kyjev, rovnako ako drvivá väčšina štátov sveta, stále považuje za ukrajinské územie.

V Bruseli sa v piatok na poslednú chvíľu zišli vyjednávači oboch krajín. Ruská strana podľa agentúry Interfax navrhla, aby bola blokáda leteckého spojenia odložená. Súčasťou ruského návrhu bolo údajne ustanovenie, aby Kyjev odvolal aj nesúhlas s ruskými letmi na okupovaný Krym. Kyjev bol však ochotný pristúpiť iba k zrušeniu blokády tranzitných letov, preto k dohode nedošlo.

59 debata chyba
Viac na túto tému: #Rusko #Dmitrij Medvedev #Ukrajina
Flowers