V okolí východoukrajinského Donecka sa od víkendu strieľa

Na severnom predmestí východoukrajinského mesta Doneck od víkendu neustávajú prestrelky, ktoré si v utorok vyžiadali život jedného ukrajinského vojaka. Podľa povstalcov sa bojuje hlavne okolo obce Spartak kontrolovanej separatistami, terčom mínometného útoku ukrajinskej armády sa údajne stalo aj donecké letisko, prakticky zrovnané so zemou ešte v predchádzajúcich bojoch.

27.10.2015 11:17
debata (16)

Sever miliónového Donecka je citlivou oblasťou frontu, ktorá prechádza husto osídlenou oblasťou. „V noci sa znovu ozývali výstrely zo samopalov a guľometov. Explózie mín boli počuť od doneckého letiska,“ povedal povstaleckej agentúre DAN obyvateľ obce Spartak, ktorá leží len asi 20 kilometrov severne od doneckého centra.

Boje v okolí Donecka v utorok potvrdil aj hovorca ukrajinskej armády. Podľa Oleksandra Zavtonova trvajú od víkendu. V utorok pri údajnom útoku vzbúrencov pri obciach Pisky a Opytne, ktoré ležia bezprostredne pri doneckom letisku, zahynul jeden ukrajinský vojak.

Podľa agentúry AFP sú boje pri Donecku známkou krehkosti prímeria, ktoré na východe Ukrajiny trvá od začiatku septembra. Monitorovacia skupina Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) vydala situačnú správu, podľa ktorej sa zastavenie paľby v Donbase všeobecne dodržiava, riziko eskalácie bojov je však vysoké.

16 debata chyba
Viac na túto tému: #Ukrajina #Donecko
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy