Grécko uskutočnilo prvú relokáciu utečencov

Grécko v stredu uskutočnilo prvú relokáciu uchádzačov o azyl zo svojho územia, a to do Luxemburska. Ide o súčasť schváleného plánu Európskej únie na zmiernenie záťaže v podobe tisícov utečencov, ktorú tento rok znášajú krajiny na hraniciach EÚ. Informovala o tom tlačová agentúra Reuters.

04.11.2015 09:22
debata (10)

Z gréckeho hlavného mesta Atény letecky prevážajú šesť rodín zo Sýrie a Iraku – sú medzi prvými žiadateľmi o azyl, ktorých relokujú v rámci dvojročného plánu za 780 miliónov eur, financovaného EÚ.

Usmievajúci sa rodičia držali malé deti a pózovali pre selfie fotografie s gréckym premiérom Alexisom Tsiprasom a luxemburským ministrom zahraničných vecí Jeanom Asselbornom vedľa lietadla na štartovacej dráhe aténskeho medzinárodného letiska. Potom nastúpili do lietadla. Zábery naživo priniesla grécka štátna televízia.

Tento rok prišlo do Grécka cez jeho dlhú hranicu s Tureckom vyše 580 000 utečencov. Vytvorili tak zadlženému členskému štátu EÚ vážnu logistickú, finančnú a humanitárnu situáciu.

Grécko súhlasilo, že tento rok sa dočasne na svojom území postará o 50 000 utečencov, pričom mnohí sú ubytovaní v komplexoch dotovaných OSN.

EÚ sa v septembri na summite o riešení migračnej krízy dohodla, že presunie 160 000 uchádzačov o azyl z najviac zaťažených členských štátov do iných krajín únie.

Na základe tohto plánu bolo zatiaľ premiestnených z Talianska priamo do Švédska a Fínska približne 86 ľudí.

10 debata chyba
Viac na túto tému: #Grécko #utečenci #prerozdelenie utečencov