Bavorská krajinská vláda podľa Tagesspiegelu poverila bývalého ústavného sudcu Uda Di Fabia, aby vypracoval posudok, ktorý by sa mal stať základom pre žalobu na ústavný súd. Politici v Mníchove sú presvedčení, že súčasná utečenecká kríza ohrozuje stabilitu Bavorska a obmedzuje možnosti fungovania tejto spolkovej krajiny. Spolková vláda podľa nich nerobí dosť pre to, aby situáciu Bavorska zlepšila.
Ochrana vonkajších hraníc Nemecka spadá podľa nemeckej ústavy do právomocí spolkovej vlády. Podľa bavorských predstaviteľov by sa preto kabinet v Berlíne mal zasadiť o to, aby bol príchod utečencov kontrolovaný. Politici v Mníchove tiež vidia ako problematické, že nemecké úrady ustúpili od praxe, ktorú predpokladali európske normy, a nevracajú utečencov do krajiny, v ktorej sa prvýkrát ocitli na území Európskej únie.
Bavorsko už v októbri pohrozilo žalobou proti spolkovej vláde, pokiaľ sa nezastaví súčasná prisťahovalecká vlna. Spory tento týždeň utlmila dohoda medzi bavorskou Kresťanskosociálnou úniou (CSU) a Kresťanskodemokratickou úniou (CDU) kancelárky Angely Merkelovej o vytvorení takzvaných tranzitných zón na hraniciach, kde by bolo možné odmietať ešte pred vstupom na nemecké územie tých utečencov, ktorí v krajine nemajú šancu získať azyl. Proti návrhu sa ale stavia sociálna demokracia (SPD), ktorá spolu s konzervatívnym blokom CDU/CSU tvorí vládu.
Najväčšiu záťaž utečeneckej krízy v Nemecku leží práve na Bavorsku, kadiaľ prichádza úplná väčšina utečencov. Bavorské úrady sú preťažené a nedarí sa im dostatočne rýchlo registrovať utečencov prichádzajúcich z Rakúska. V stredu ráno podľa televízie N24 čakalo na hranici na vstup do Nemecka 3000 utečencov, v utorok ich bolo 2500.