Slovinsko zvažuje plot na ochranu hraníc

Na zastavenie rastúceho počtu utečencov prichádzajúcich do krajiny zvažuje Slovinsko sprísnenú ochranu svojich hraníc.

07.11.2015 21:51
Miro Cerar Foto: ,
Slovinský premiér Miro Cerar.
debata (19)

Ak sa situácia v nadchádzajúcich dňoch výrazne nezmení, kontrolu posilní pravdepodobne s pomocou „technických bariér“, uviedol premiér Miro Cerar v sobotu zverejnenom rozhovore pre noviny Večer.

K možným opatreniam na ochranu hraníc patria plot, „ak to bude nevyhnutné“, zvýšená prítomnosť polície alebo dokonca armády, píše agentúra DPA. Slovinsko je s dvoma miliónmi obyvateľov najmenším štátom na tzv. balkánskej trase migrantov, do krajiny denne prichádza v priemere okolo 7000 ľudí.

„V najbližších desiatich dňoch by mohlo prísť až 100 000 utečencov. To nemôžeme zvládnuť,“ dodal Cerar s tým, že momentálne má vláda zodpovednosť v prvom rade voči vlastným občanom.

Slovinsko od 17. októbra, od uzavretia maďarskej hranice s Chorvátskom, zaznamenalo príchod vyše 157 000 utečencov. V piatok ich do krajiny prišlo 5600, informovala agentúra STA s odvolaním sa na políciu.

Zo Slovinska smerujú utečenci do Rakúska, kam len v piatok dorazilo približne 6800 ľudí, oznámila v sobotu rakúska polícia. Väčšina z nich už medzičasom cestuje ďalej, do Nemecka, okrem iného mimoriadnymi vlakmi rakúskych železníc. Postupne však narastá aj počet žiadostí o azyl v Rakúsku, dodáva DPA.

19 debata chyba
Viac na túto tému: #Slovinsko #utečenci #Miro Cerar