Austrália po vzbure utečencov čelí kritike za migračnú politiku

Tvrdý postoj Austrálie k migrantom vyvolal opäť kritiku. Je reakciou na vzburu, ktorá vypukla cez víkend v odľahlom austrálskom zadržiavacom centre pre žiadateľov o azyl na Vianočnom ostrove a dostala sa do hlavných správ médií, píše agentúra DPA.

10.11.2015 07:26 , aktualizované: 12:49
debata (8)

Vyše 250 slávnych Austrálčanov podpísalo petíciu za uzavretie iných zadržiavacích stredísk – na ostrovoch Nauru a Manus v Tichom oceáne -, ktoré označilo za nehumánne, informoval dnes denník Sydney Morning Herald.

Medzi signatármi petície sú herec Jack Thompson, dramatik a scenárista David Williamson, hráč kriketu Ian Chappell, filmárka Gillian Armstrongová či spisovatelia Peter Carey, Tim Winton a Thomas Keneally.

Niekoľko hodín pred tým, ako petíciu celebrít odovzdali v parlamente v metropole Canberra, austrálska delegácia na fóre OSN pre ľudské práva v Ženeve si tiež vypočula ostrú kritiku. Nemecko, Francúzsko, Španielsko, Brazília, Turecko, Švajčiarsko, Švédsko a Bangladéš vyzvali Austráliu, aby zmiernila alebo ukončila svoju politiku „zastavovania člnov“ s migrantmi, ktorú zaviedol bývalý premiér Tony Abbott.

V rámci tejto politiky bezpečnostné sily zachytávajú všetkých migrantov cestujúcich po mori a buď ich vrátia, alebo úrady spracovávajú ich žiadosť o azyl, pričom čakatelia sú zatiaľ umiestnení v zadržiavacích strediskách na ostrovoch.

Kritici na fóre OSN vyhlásili, že deti a ich rodiny by mali byť z centier prepustené, ako aj jednotlivci, ktorí trpeli mučením a majú traumu. Austrálska delegácia uviedla v Ženeve, že politika ich krajiny už zachránila „nespočetné množstvo ľudských životov“, lebo odradila prípadných migrantov od nebezpečnej plavby po oceáne.

Austrálsky minister pre prisťahovalectvo Peter Dutton v Canberre vyhlásil, že fórum OSN je len „fraška“. Ironicky poznamenal, že dokonca aj „bašta ľudských práv“ Severná Kórea vyjadrila znepokojenie nad zaobchádzaním s utečencami.

Na ostrove Nauru je umiestnených približne 700 mužov, žien a detí; na ostrove Manus, ktorý patrí k Papue-Novej Guinei, je okolo 800 mužov. Mnohí sa tam nachádzajú už niekoľko rokov, sumarizuje agentúra DPA.

Niektorí členovia austrálskej opozičnej Labouristickej strany vydali výzvu, aby strana prestala podporovať ostrovné centrá. Po rokovaniach labouristi prestali presadzovať dovtedajší celkový postoj k tejto otázke a zaviazali sa, že v strediskách zabezpečia ľudské práva a nezávislý dohľad.

Nepokoje v imigračnom centre sa skončili

Nepokoje v odľahlom austrálskom zadržiavacom centre pre žiadateľov o azyl v Indickom oceáne sa v utorok skončili po príchode federálnej polície, ktorá v areáli obnovila poriadok. Protestujúci pri výtržnostiach značne poškodili časti centra a založili menšie požiare, informovala tlačová agentúra AP.

Väčšina zadržiavaných v centre na Vianočnom ostrove spolupracovala s policajnými vyjednávačmi. Proti tvrdému jadru protestujúcich, ktorí postavili barikády a vyhrážali sa použitím zbraní, však museli nasadiť „určitú silu“, oznámilo austrálske ministerstvo pre imigráciu.

Šéf rezortu Peter Dutton novinárom povedal, že policajti použili slzotvorný plyn, bližšie detaily o operácii však neposkytol. Piati zadržiavaní utrpeli pri protestoch zranenia, podľa ministra išlo o menšie tržné rany.

Niektoré časti centra boli zjavne vážne poškodené, Dutton odhadol, že opravy si vyžiadajú asi milión austrálskych dolárov (655 000 eur). Nepokoje vypukli v pondelok po smrti azylanta, ktorý unikol z centra. Jeho telo našli v nedeľu pod útesom na ostrove, príčina úmrtia je predmetom vyšetrovania.

Imigrační predstavitelia uviedli, že menšia skupina Iráncov po nájdení tela azylanta pokojne protestovala, iní zadržiavaní však následne začali poškodzovať zariadenie, založili viacero menších požiarov a prinútili strážcov utiecť.

Násilné protesty podľa nich pravdepodobne neviedli azylanti, ale osoby, ktoré v centre zadržiavajú vzhľadom na zrušenie ich víz. „Vláda sa neschúli pred aktivitami niektorých z týchto zločincov,“ vyhlásil Dutton ešte pri oznámení o vyslaní policajných posíl.

Austrália vlani sprísnila predpisy a stanovila, že zrušenie víz je povinné, ak príslušného človeka odsúdia na najmenej rok väzenia. V dôsledku toho skončilo mnoho Novozélanďanov so záznamom v registri trestov, z ktorých časť žila v Austrálii dlhodobo, v imigračnej väzbe, kde čakajú na vyhostenie. Niektorí z nich sa odvolali.

Austrália zaujala v posledných rokoch tvrdý postoj voči žiadateľom o azyl, ktorí sa snažia dostať na jej pobrežia nelegálne. Azylanti, ktorí platia pašerákom za cestu v chatrných člnoch z Indonézie do Austrálie, zadržiavajú na Vianočnom ostrove a v centrách v chudobných tichomorských krajinách Nauru a Papua-Nová Guinea.

8 debata chyba
Viac na túto tému: #nepokoje #Austrália #utečenci