Migranti v detenčnom zariadení v Čechách protestujú hladovkou

Desiatky migrantov začali v utorok v jednom z detenčných zariadení v Českej republike protestnú hladovku. Agentúre Reuters to potvrdila jedna z dobrovoľníčok, ktorá novootvorené zariadenie v Drahoniciach, asi 90 kilometrov na západ od Prahy, navštevuje.

11.11.2015 07:46
debata (28)

O situácii v českom zariadení informoval tiež spravodajský portál iDNES.cz

Dobrovoľníčka uviedla, že v utorok „ráno začalo držať hladovku 44 ľudí a popoludní ich už bolo vyše 60“. Podľa jej vyjadrenia pre agentúru Reuters neštrajkujú kvôli podmienkam v centre, ale preto, lebo im ich zadržanie predĺžili a oni „nevedia prečo“.

Minister vnútra Milan Chovanec povedal, že sa obávajú vrátenia do krajín svojho pôvodu, hladovku podľa neho držia prevažne Iračania. V utorok o tretej hodine ráno totiž ministerstvo vnútra odviezlo približne 40 migrantov v rámci dublinských opatrení do inej európskej krajiny, informoval Český rozhlas.

„Tí ostatní, ktorí v zariadení zostali, sa začali obávať toho, že budú tiež vrátení a odsunutí. To je ten dôvod, prečo začali držať hladovku,“ povedal pre Radiožurnál Českého rozhlasu Chovanec.

„Zamestnanci im vysvetlili, že skupina 40 ľudí bola v takomto počte vrátená výnimočne. U zvyšných prebieha štandardné správne konanie na správne vyhostenie, takže tam neočakávame takto veľký návrat v najbližších dňoch,“ citoval ministra Český rozhlas.

Väčšinu zo 144 ľudí, ktorí sa pred utorňajšou deportáciou nachádzali v Drahoniciach, tam previezli z iného detenčného centra Bělá-Jezová. Zahraničie tamojšie podmienky ostro kritizovalo.

Hovorkyňa cudzineckej polície Kateřina Rendlová pre Český rozhlas povedala, že protestná hladovka v detenčnom zariadení nie je nič výnimočné. „Cudzinci týmto spôsobom protestujú proti svojmu zaisteniu“.

Detenčné centrum v Drahoniciach vzniklo z bývalého väzenia, má kapacitu 240 ľudí a je určené výlučne pre mužov.

28 debata chyba
Viac na túto tému: #Česko #utečenci #migranti