Írsko: Homosexuálne a lesbické páry môžu oficiálne uzatvárať sobáš

Írske homosexuálne a lesbické páry môžu oficiálne uzatvárať sobáš. Stalo sa tak šesť mesiacov po tom, ako sa táto prevažne katolícka krajina stala prvým štátom, ktorý odobril manželstvo gejov verejným hlasovaním.

16.11.2015 16:28
debata (22)

Jerry Buttimer, člen parlamentu, ktorý zohral kľúčovú rolu v zrovnoprávnení manželských zväzkov, uviedol, že ide o veľký deň pre Írsko a občianske práva. „Mnohí si mysleli, že tento deň nepríde," povedal Buttimer pre denník Irish Independent.

V priebehu nasledujúcich dvoch týždňov čaká momentálne v Írsku na zosobášenie vyše 300 párov, pričom sobáše sú naplánované v mestách Dublin, Cork a Galway, napísal Irish Independent. Prvé sobáše sa uskutočnia v utorok.

Írska ministerka spravodlivosti Frances Fitzgeraldová podpísala zákon o rovnoprávnosti manželských zväzkov minulý týždeň, čím umožnila cestu k realizácii homosexuálnych sobášov. V májovom referende sa za to vyslovilo 62 percent voličov.

Páry, ktoré už sú v registrovanom partnerstve, môžu požiadať o zosobášenie bez povinnosti absolvovať trojmesačnú lehotu vyžadovanú u iných párov. Registrované partnerstvá sú v Írsku vyžadované od roku 2011, dopĺňa agentúra DPA.

V rokoch 2011–14 bolo v Írsku uzavretých 1695 registrovaných partnerstiev; 1048 medzi mužmi a 647 medzi ženami. Párom, ktoré sa zosobášili v zahraničí, írske úrady automaticky uznajú platnosť týchto dokumentov.

22 debata chyba
Viac na túto tému: #Írsko #sobáše homosexuálov