Žiadna krajina by Ankaru nemala žiadať, aby sa ospravedlnila, uviedol Davutoglu po rokovaní s generálnym tajomníkom NATO Jensom Stoltenbergom v Bruseli. „Ochrana vzdušného priestoru je právo a povinnosť,“ zdôraznil turecký premiér podľa agentúry Reuters.
Davutoglu vyhlásil, že Turecko je ochotné poskytnúť Rusku všetky relevantné technické údaje o lete ruského bombardéra a je pripravené normalizovať vzťahy s Ruskom, ak to Moskva chce.
Davutoglu súčasne upozornil, že k incidentom podobným tomu z minulého utorka môže dôjsť aj v budúcnosti, ak v jednom vzdušnom priestore budú operovať dve koalície. Vyzval preto na spoluprácu Ruska a Spojenými štátmi vedenej koalície pri ich útokoch na bašty extrémistickej organizácie Islamský štát v Sýrii.
Šéf NATO po rokovaní s Davutoglom priznal, že spojenci NATO sú znepokojení rastúcou vojenskou prítomnosťou v regióne Blízkeho východu, ale sústreďujú sa teraz na upokojenie situácie. Súčasne privítal snahy Turecka o obnovenie kontaktov s Ruskom.
Najnovšie napätie vo vzťahoch medzi Tureckom a Ruskom spôsobil incident z minulého utorka, keď turecká stíhačka F-16 v pohraničí medzi Sýriou a Tureckom zostrelila ruský stíhací bombardér Su-24, ktorý bol na misii na podporu pozemných operácií sýrskej armády voči protivládnym povstalcom.
Rusko v reakcii na to pristúpilo k celému radu diplomatických opatrení a ekonomickým sankciám. Davutoglu vyjadril nádej, že Rusko protiturecké sankcie prehodnotí. Upozornil, že reštrikcie zasiahnu nielen turecké, ale aj ruské firmy, pretože „aj Rusko má ekonomické záujmy v Turecku“.
Ruský premiér Dmitrij Medvedev však podľa agentúry RIA Novosti vyhlásil, že sankcie uvalené na Turecko zasiahnu ekonomické záujmy Ruska len minimálne. „Rusko bude pragmatické,“ spresnil Medvedev.