Macedónsko: Polícia opäť použila slzotvorný plyn na rozohnanie migrantov

Macedónska polícia v stredu použila slzotvorný plyn pri zrážkach so stovkami prevažne pakistanských migrantov, ktorí sa do tejto balkánskej krajiny snažili dostať cez susedné Grécko.

02.12.2015 21:36
debata (13)

Informovala o tom agentúra Reuters a dodala, že na takzvanom pohraničnom „území nikoho“ ležiacom medzi Gréckom a Macedónskom už v priebehu posledných týždňov uviazlo približne 1500 migrantov z Pakistanu, Maroka či Iránu.

Macedónsko sa totiž spolu so Srbskom, Chorvátskom a Slovinskom rozhodlo minulý mesiac vpúšťať do krajiny len utečencov z takzvaných vojnou zasiahnutých štátov, a síce z Afganistanu, Iraku a Sýrie, pričom migrantov z iných krajín vracajú späť do ich vlasti.

Macedónsko zároveň uplynulý víkend začalo s výstavbou plota na hraniciach s Gréckom. Medzi zúfalými migrantmi, ktorí uviazli v stanových táboroch v pohraničí neďaleko gréckeho mesta Idomeni, odvtedy dochádza pomerne často k protestom.

Dnešná vlna násilia vypukla po tom, ako macedónske úrady zamietli vstup na svoje územie približne 200 ľuďom. Tí sa následne rozhodli kráčať niekoľko kilometrov pozdĺž novovybudovaného plota, hľadajúc alternatívnu možnosť prechodu.

Macedónska polícia zareagovala použitím slzotvorného plynu, ktorým chcela davy týchto migrantov potlačiť. Jeden z jej príslušníkov dokonca začal varovne strieľať do vzduchu, povedal pre Reuters svedok incidentu.

Približne 500-členná skupina migrantov sa dnes podvečer rozhodla zablokovať tamojší hraničný priechod. Migranti na protest proti opatreniam kričali heslá ako: „Ak nemôžeme prejsť my, neprejde nikto!“ Reuters dodal, že napätie v oblasti vypuklo ešte cez víkend po tom, ako jedného z migrantov – pravdepodobne mladého Maročana – usmrtil elektrický prúd, keď vyliezol na železničný vozeň.

Grécka vláda sa podľa slov svojho ministra pre migráciu Ioannisa Muzalasa snažila skupinu približne 1 500 migrantov, ktorí v pohraničnej oblasti uviazli, presvedčiť, aby prišli do Atén a zažiadali o azyl. V gréckej metropole je totiž pre nich podľa jeho slov momentálne dostatok priestorov na ubytovanie.

Niektorí spomedzi zmienených migrantov uviedli, že by sa momentálne radi vrátili do svojej vlasti, avšak pakistanská vláda na ich žiadosti o opätovné prijatie nereagovala a Medzinárodná organizácia pre migráciu (IOM) nemá dostatok peňazí na to, aby im sprostredkovala lety domov.

13 debata chyba
Viac na túto tému: #utečenci #Macedónsko #migračná kríza