V Pekingu vyhlásili kvôli smogu najvyšší stupeň pohotovosti

Úrady v čínskom hlavnom meste nariadili zatvoriť školy, pozastaviť stavebnú činnosť a obmedziť dopravu po tom, ako v oblasti Pekingu vyhlásili dnes pre najbližšie dni v dôsledku vysokej úrovne smogu najvyšší - červený - stupeň pohotovosti. Informovala o tom stanica BBC.

07.12.2015 15:01
smog, Peking Foto: ,
Žena s rúškom na tvári v Pekingu.
debata (2)
Najvyšší stupeň pohotovosti kvôli smogovej situácii vyhlásili v Pekingu vôbec prvýkrát, napísala agentúra Sinchua. Zlé podmienky majú podľa odhadov príslušných úradov trvať dlhšie než tri dni s tým, že najhoršia situácia má v čínskej metropole nastať v období od utorka do štvrtka.

Nariadenie platí od utorka rána do štvrtkového poludnia, keď sa očakáva príchod studeného frontu, ktorý by mohol ovzdušie 20-miliónovej metropoly rozptýliť. V tieto dni budú môcť v uliciach Pekingu vždy jazdiť iba motorové vozidlá raz s párnymi a raz s nepárnymi poznávacími značkami.

Index kvality ovzdušia (AQI) dosiahol v pondelok o 18.00 h miestneho času (11.00 h SEČ) hodnotu 253, čo je desaťkrát nad limitom odporúčaným Svetovou zdravotníckou organizáciou (WHO).

V takomto prípade ambasáda odporúča vyhýbať sa akýmkoľvek fyzickým aktivitám vonku, a to najmä ľudom s ochorením srdca alebo pľúc, starším osobám a deťom.

Index AQI monitoruje veľvyslanectvo USA v Pekingu a vyjadruje koncentráciu pevných častíc menších ako 2,5 mikrometra (PM 2,5).

Druhý najvyšší – oranžový – stupeň smogovej pohotovosti vyhlásili v Pekingu už 30. novembra. Regionálna vláda vtedy nariadila zastaviť činnosť stovkám tovární, ako aj činnosť všetkých prác, spôsobujúcich prach. Koncentrácia zdraviu škodlivých pevných častíc v ovzduší vtedy v čínskom hlavnom meste Peking takmer 20-krát prekročila limit stanovený organizáciou WHO.

Jemné častice prenikajú priamo do krvného riečiska a môžu spôsobiť rakovinu. Už v predchádzajúcich týždňoch dosahoval AQI hodnoty nad 200 alebo 300 bodov, pričom WHO odporúča hranicu 25.

Peking a mnoho ďalších miest v severnej Číne opakovane postihuje zimný smog, ktorý je zapríčinený znečistením ovzdušia a poveternostnými podmienkami.

2 debata chyba
Viac na túto tému: #Čína #smog