Bezpečnostná rada OSN prijala rezolúciu o Sýrii

Bezpečnostná rada OSN schválila rezolúciu, ktorá má podporiť mierový proces v Sýrii. Pre rezolúciu sa vyslovili všetci členovia.

18.12.2015 21:33, aktualizované: 23:05
Bezpečnostná rada OSN Foto: ,
Bezpečnostná rada OSN vo vzácnej jednote jednohlasne podporila medzinárodný plán mierového procesu v Sýrii.
debata (50)

Súčasťou uznesenia je rozhodnutie o zastavení paľby a začatie rozhovorov medzi vládou v Damasku a opozíciou. Nespomína sa však najspornejší bod, budúca úloha sýrskeho prezidenta Bašára Asada. Text obsahuje všetky prvky plánu vypracovaného hlavnými veľmocami na zasadnutiach v októbri a novembri vo Viedni.

Podľa rezolúcie by rokovania medzi vládou a opozíciou o ukončení vojny trvajúcej štyri a pol roka mali začať na začiatku januára. Do šiestich mesiacov od začiatku rokovaní má byť vytvorená dôveryhodná prechodná vláda a do 18 mesiacov by sa mali uskutočniť slobodné voľby pod dohľadom OSN.

Návrh rezolúcie tiež požaduje, aby „všetky strany okamžite ukončili útoky proti civilistom a civilným objektom". Konštatuje však, že zastavenie paľby sa netýka útočných alebo obranných akcií proti skupinám považovaným za teroristické organizácie. To znamená, že prímerie sa zrejme netýka leteckých náletov Ruska, Francúzska a koalície vedenej USA, upozornila agentúra AP.

Rovnako sa v texte píše, že „o budúcnosti Sýrie rozhodne sýrsky ľud".

50 debata chyba
Viac na túto tému: #Sýria #rezolúcia #Bezpečnostná rada OSN
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy