Americký letecký útok zrejme zabil irackých vojakov

Americká armáda v noci z piatka na sobotu (SEČ) uviedla, že vyšetruje letecký útok svojich síl, ktorý zrejme nedopatrením zabil neďaleko mesta Fallúdža irackých vojakov.

19.12.2015 08:54
debata (82)
Oznámila to tlačová agentúra AP.

„Prvé správy naznačujú možnosť, že jeden z útokov vyústil v smrť irackých vojakov,“ informovalo v krátkom vyhlásení veliteľstvo americkej armády zodpovedné za vojenské akcie proti Islamskému štátu v Sýrii a Iraku.

Iracké velenie spoločných operácií podľa BBC uviedlo, že pri incidente zomrelo alebo bolo zranených 10 irackých vojakov. A dodalo, že zmienený nálet spôsobil straty na životoch na oboch stranách.

Podľa amerického vyhlásenia sa letecké útoky uskutočnili na žiadosť irackých bezpečnostných síl a na základe informácií poskytnutých týmito silami na zemi neďaleko Fallúdže, ktorá je pod kontrolou Islamského štátu. USA vyšetria, čo sa stalo a vyzvali Iračanov, aby sa na tomto vyšetrovaní zúčastnili.

Iracké velenie uviedlo, že západná koalícia uskutočnila v reakcii na irackú žiadosť o podporu dva letecké útoky, ktoré umožnili irackým vojakom rýchly postup a boj zblízka s džihádistami. „Tretí koaličný útok sa uskutočnil bez toho, aby zobral v úvahu dobytú vzdialenosť…“ Podľa vyjadrenia americkej armády je to prvý známy incident v dôsledku tzv. priateľskej paľby počas operácie Vnútorné odhodlanie, ktorej cieľom je vyhnať militantov Islamského štátu z provincie Anbár.

82 debata chyba
Viac na túto tému: #vojaci #USA #Irak #Americká armáda #letecký útok