Do Nemecka prišli migranti so sfalšovanými pasmi od IS

Nemecké orgány v rámci migračnej vlny zaznamenali príchod viacerých osôb so sfalšovanými sýrskymi cestovnými pasmi, ktoré pochádzajú zrejme z mesta Rakka ovládaného extrémistickou skupinou Islamský štát (IS). S odvolaním sa na vládne zdroje o tom v utorok píše nemecký denník Bild, ktorého údaje prevzali domáce i zahraničné spravodajské portály.

22.12.2015 14:22
debata (70)

Podľa článku citovaného internetovým vydaním týždenníka Focus úrady vedia o približne desiatke osôb, ktoré pricestovali do Nemecka so sfalšovanými sýrskymi pasmi nesúcimi rovnaké znaky ako doklady dvoch spomedzi páchateľov novembrových teroristických útokov v Paríži.

Prípady, keď sa osoby považované za utečencov zo Sýrie preukázali takýmito pasmi, údajne zaznamenali ešte pred parížskymi útokmi z 13. novembra.

Bild uvádza, že z uvedených dokladov sú dnes k dispozícii už len kópie, a stratili sa taktiež ich „držitelia“, ktorých nie je možné vypátrať, keďže im neboli odobraté odtlačky prstov. Na vystavenie falošných pasov údajne poslúžili nevyplnené originály, ktoré ukoristili extrémisti pri ovládnutí sýrskej Rakky.

Nemecký nedeľník Welt am Sonntag pred tým uviedol, že podľa západných tajných služieb sa Islamský štát v obsadených častiach Sýrie, Iraku a Líbye mohol dostať až k desaťtisícom pravých pasov, ako aj strojom na ich výrobu. S cestovnými dokladmi teraz údajne obchoduje, pričom za jeden kus požaduje 1 000 – 1 500 dolárov.

Riaditeľ agentúry Frontex, zodpovednej za ochranu vonkajších hraníc EÚ, v rozhovore pre Welt am Sonntag označil nekontrolovaný prílev utečencov do Európy za bezpečnostné riziko, zdôraznil však, že by nebolo správne považovať všetkých utečencov za „potenciálnych teroristov“.

Fabrice Leggeri na druhej strane priznal, že v terajšej situácii nikto nemôže zaručiť, že „doklady, ktoré vyzerajú ako skutočné, naozaj vydávajú oficiálne miesta alebo že ich nositeľmi sú naozaj ich právoplatní majitelia“.

70 debata chyba
Viac na túto tému: #Nemecko #utečenci #Islamský štát #migračná kríza