Cenu Karola Veľkého dostane budúci rok pápež František

23.12.2015 14:11
pápež František
Pápež František. Autor: ,

Cenu Karola Veľkého, jedno z najprestížnejších európskych ocenení, prevezieme budúci rok pápež František. S odvolaním sa na vedenie spoločnosti pre udeľovanie ceny sídliace v západonemeckom Aachene o tom informovala agentúra DPA. V čase krízy vraj pápež ľuďom ponúka nádej a povzbudenie.

„V tejto dobe, keď veľa občianok a občanov v Európe hľadá orientáciu, vysiela Jeho Svätosť pápež František posolstvo nádeje a povzbudenia,“ píše sa v zdôvodnení udelenia ceny. Najvyšší duchovný katolíckej cirkvi je vraj „hlasom svedomia“, ktorý Európe pripomína jej povinnosť snažiť sa o mier, slobodu, právo, demokraciu a solidaritu.

Na rozdiel od predchádzajúcich ročníkov by slávnostná ceremónia odovzdania ceny nemala prebehnúť v Aachene, teda v meste úzko spojenom s Karolom Veľkým, ale v Ríme. Presný termín zatiaľ nie je známy. Tento rok ocenenie dostal predseda Európskeho parlamentu Martin Schulz, u ktorého vedenie spoločnosti vyzdvihlo snahy o posilnenie európskej demokracie. Vlani cenu získal vtedajší predseda Európskej rady Herman Van Rompuy.

Medzinárodná cena Karola Veľkého sa v Aachene udeľuje od roku 1950 za mimoriadne zásluhy o európske zjednotenie. Medzi jej držiteľa patrí aj bývalý československý a český prezident Václav Havel, ktorému bola udelená v roku 1991.

V minulosti ocenenie dostali napríklad francúzsky prezident François Mitterrand spoločne s nemeckým kancelárom Helmutom Kohlom, americký prezident Bill Clinton či nemecká kancelárka Angela Merkelová. V roku 2004 dostal „mimoriadnu“ Karlovu cenu Františkov predchodca, pápež Ján Pavol II. Prvým nositeľom ceny sa v roku 1950 stal zakladateľ paneurópskej myšlienky Richard Coudenhove-Kalergi.

#pápež František #Cena Karola Veľkého
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
34,99
Sweet Rose Lisiantus Pink

Sweet Rose Lisiantus Pink

19,99
Moss wall black light green

Moss wall black light green

Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk