Ukrajinský parlament dal vláde zelenú na odvetné opatrenia voči Rusku

Ukrajinský parlament schválil, aby vláda prijala odvetné opatrenia v reakcii na embargo Ruskej federácie na ukrajinské výrobky, ktoré nadobudne platnosť 1. januára 2016.

24.12.2015 14:48
debata (402)

Za návrh zákona, ktorý umožní vláde reagovať obchodnými sankciami a inými krokmi na „diskriminačný a nepriateľský“ krok Moskvy, hlasovalo 291 zákonodarcov 450-členného zboru.

Informovali o tom ukrajinské médiá i tlačová agentúra Reuters. Premiér Arsenij Jaceňuk informujúc poslancov o návrhu poukázal na fakt, že zavedenie obchodného embarga nie je prvým krokom, ktorým sa Rusko usiluje zabrániť hospodárskemu rozvoju Ukrajiny, a je súčasťou systematického tlaku Moskvy.

Predseda ukrajinskej vlády zdôraznil, že Kyjev je pripravený adekvátne reagovať, a dodal, že Ukrajina s platnosťou od 1. januára 2016 zavedie voči Rusku podobné obmedzenia chrániac vnútorný ukrajinský trh.

S platnosťou od 1. januára 2016 nadobudne platnosť dohoda o voľnom obchode medzi Európskou úniou a Ukrajinou.

Ruský prezident Vladimir Putin podpísal iba minulý týždeň dekrét o vylúčení Ukrajiny zo zóny voľného obchodu bývalých sovietskych republík.

Pondelkový dekrét ruského premiéra Dmitrija Medvedeva hovorí o rozšírení embarga na dovoz potravín, ktoré platí pre západné štáty a Ukrajinu. Nič na tom nezmenili ani konzultácie na úrovni ministrov, ktoré sa uskutočnili v pondelok v Bruseli.

402 debata chyba
Viac na túto tému: #Rusko #Ukrajina #embargo
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy