„Musíme obce uchrániť od toho, aby sa museli neobmedzene starať o cudzincov z krajín Európskej únie, ktorí sú bez prostriedkov,“ uviedla Nahlesová, ktorá v koaličnej vláde zastupuje Sociálnodemokratickú stranu (SPD). Vyjadrením reagovala na nedávne rozhodnutie Spolkového sociálneho súdu (BSG), podľa ktorého majú cudzinci z krajín EÚ s bydliskom v Nemecku viac ako šesť mesiacov nárok na sociálne dávky.
Už minulý týždeň vyzvala poslankyňa a predsedníčka klubu bavorskej CSU v Spolkovom sneme Gerda Hasselfeldtová, aby vláda prijala zákon obmedzujúci nárok prisťahovalcov z krajín EÚ na sociálne dávky. Rozhodnutie sociálneho súdu je totiž podľa nej „nové veľké lákadlo pre migráciu chudobných ľudí z východoeurópskych štátov“.
Spolkový sociálny súd (BSG) zverejnil 3. decembra svoje rozhodnutie vo veci sociálnych dávok pre prisťahovalcov z krajín EÚ hľadajúcich v Nemecku prácu. Po polročnom pobyte im štát musí vyplácať určité sociálne dávky v zákonnej výške. Dávky v prípade dlhodobej nezamestnanosti im však podľa súdu neprislúchajú.
Podľa odhadu nemeckého Zväzu miest a obcí by dodatočný nárok na finančnú podporu získalo asi 130-tisíc ľudí. Práve zaťaženiu obcí chce Nahlesová zabrániť. Obce v súčasnosti riešia dosť nových úloh v súvislosti s príchodom utečencov, uviedla ministerka. S vypracovaním návrhu zákona bude podľa nej musieť ministerstvo práce a sociálnych vecí počkať na zdôvodnenie rozsudku.
Súd rozhodoval na základe prípadu ženy pôvodom z Bosny, ktorá má švédske občianstvo, ale s rodinou žije v Nemecku. Úrady jej odmietali vyplácať dávky v nezamestnanosti aj sociálne príspevky na dieťa. Súdny dvor EÚ, kam sa prípad dostal, túto prax posvätil, BSG však rozhodol inak, a preto budú musieť prípad znovu prerokovať aj súdy nižšej inštancie.
Denník Die Welt napísal, že nemecké spolkové krajiny plánujú v budúcom roku vynaložiť na riešenie utečeneckej krízy okolo 17 miliárd eur. Do krajiny tento rok prišlo podľa posledných zverejnených čísel už viac ako milión migrantov.