Platnosť minskej dohody predĺžili do roku 2016

Lídri krajín tzv. normandskej štvorky sa v stredu dohodli na predĺžení platnosti minskej mierovej dohody do roku 2016. Kremeľ informoval, že prezidenti Ruska, Ukrajiny, Francúzska - Vladimir Putin, Petro Porošenko, Francois Hollande - a nemecká kancelárka Angela Merkelová odsúhlasili tento krok počas telefonického rozhovoru. Uviedla to agentúra TASS.

30.12.2015 16:06
debata (11)

Prímerie na východe Ukrajiny sa od septembra všeobecne dodržiava, hoci dochádza k sporadickým zrážkam medzi proruskými separatistami a vládnymi silami. Okrem toho má mnoho bodov dohody ďaleko od realizácie, napísala agentúra Reuters.

Pôvodne mali byť body minskej dohody, uzatvorenej vo februári, uskutočnené do konca tohto roka. Dohoda mala vyvrcholiť obnovením plnej kontroly Ukrajiny nad svojimi hranicami s Ruskom.

Kremeľ vo vyhlásení taktiež uviedol, že prezidenti a kancelárka sa dohodli na potrebe plného dodržiavania prímeria, podporili aj aktívnejšie diskusie kontaktnej skupiny pre Ukrajinu s cieľom urýchlene prijať zákon o miestnych voľbách v oblastiach pod kontrolou separatistov.

Normandský formát vznikol v júni 2014, keď sa pri príležitosti 70. výročia vylodenia spojeneckých vojsk v Normandii stretli Porošenko, Putin, Hollande a Merkelová. Štvorica po prvý raz diskutovala o spôsoboch vyriešenia konfliktu na Ukrajine.

11 debata chyba
Viac na túto tému: #kríza na Ukrajine #Minské dohody