Saudská Arábia popravila 47 ľudí usvedčených z terorizmu

Saudská Arábia oznámila, že v sobotu popravila 47 väzňov obvinených z terorizmu. Väčšinu tvorili členovia teroristickej siete al-Kajdá, ale medzi popravenými bol aj popredný šiitský duchovný, šejk Nimr an-Nimr, uviedla tlačová agentúra Reuters.

02.01.2016 09:15 , aktualizované: 21:39
debata (27)

Meno duchovného sa nachádzalo na zozname 47 ľudí, ktorý priniesla štátna tlačová agentúra Saudi Press Agency. Odvolávala sa na informácie od ministerstva vnútra. Saudskoarabská štátna televízia takisto zverejnila správu o popravách.

An-Nimr bol ústrednou osobnosťou šiitských protestov, ktoré vypukli v roku 2011 v rámci tzv. arabskej jari. Jeho poprava môže vyvolať nové nepokoje medzi príslušníkmi šiitskej menšiny v Saudskej Arábii – veľmoci v Organizácii krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) – a tiež v Bahrajne, upozornila agentúra AP.

Šiitská menšina žije prevažne na východe Saudskej Arábie a v Bahrajne, kde od sunnitskej monarchie požaduje väčšie práva. Medzi popravenými bolo 45 saudskoarabských občanov, jeden pochádzal z Čadu a ďalší z Egypta.

An-Nimr bol hlasným kritikom vlády maličkého ostrovného štátu Bahrajn, kde sunnitmi riadená monarchia tvrdo potlačila šiitmi vedené protesty v roku 2011. Sauská Arábia poslala vtedy do Bahrajnu vojakov, aby pomohli potlačiť povstanie, keďže hrozilo, že sa rozšíri aj za hranice.

Ľudskoprávna organizácia Amnesty International označila verdikt proti duchovnému, ktorý bol vo veku po päťdesiatke, za súčasť kampane saudskoarabských úradov zameranej na „rozdrvenie všetkého odporu“.

An-Nimr pred svojím zatknutím v roku 2012 vyhlásil, že ľudia nechcú vládcov, ktorí zabíjajú a páchajú bezprávie na protestujúcich. Duchovný neodmietol politické obvinenia voči svojej osobe, ale dodal, že nikdy nenosil zbraň ani nevyzýval na násilie.

Saudská Arábia vykonala v roku 2015 celkovo najmenej 157 popráv – počet popráv sťatím hlavy v kráľovstve bol tak najvyšší za posledné dve desaťročia. Informovalo o tom niekoľko organizácií na ochranu ľudských práv, ktoré monitorujú prípady trestov smrti po celom svete.

Poprava významného šiitského klerika môže v regióne „spôsobiť požiar“

Prevažne šiitský Irán obvinil Saudskú Arábiu z podpory terorizmu a popravovania svojich odporcov. Teherán tak reagoval na dnešnú popravu popredného opozičného šiitského duchovného Nimra an-Nimra v Saudskej Arábii.

„Saudskoarabská vláda podporuje teroristov a radikálnych sunnitských extrémistov, pričom popravuje a potláča kritikov vo vlastnej krajine,“ uviedol hovorca iránskeho ministerstva zahraničných vecí Hosejn Džábir Ansárí, ktorého citovali tlačové agentúry Reuters a AP.

Saudská Arábia už skôr oznámila, že popravila 47 väzňov obvinených z terorizmu. Väčšinu tvorili členovia teroristickej siete al-Kajdá, ale medzi popravenými sa nachádzal i popredný saudskoarabský šiitský duchovný, šejk Nimr an-Nimr.

An-Nimr bol ústrednou osobnosťou šiitských protestov v Bahrajne, ktoré vypukli v roku 2011 v rámci tzv. arabskej jari. Šiitská menšina žije v Saudskej Arábii prevažne na východe a takisto v Bahrajne, kde od sunnitskej monarchie požaduje väčšie práva.

An-Nimr bol hlasným kritikom vlády v Bahrajne, kde sunnitmi riadená monarchia tvrdo potlačila šiitmi vedené protesty v roku 2011. Saudská Arábia poslala vtedy do Bahrajnu vojakov, aby pomohli potlačiť povstanie, keďže hrozilo, že sa rozšíri aj za hranice.

Brat popraveného duchovného je krokom Saudskej Arábie šokovaný

Muhammad an-Nimr povedal pre tlačovú agentúru AP do telefónu, že poprava spôsobila rodine obrovský šok. „Mysleli sme si, že úrady zaujali politický prístup, aby urovnali spory bez krviprelievania.“

Brat dodal, že rodinu ešte nevyzvali, aby si vyzdvihla telo, a že pohreb sa bude konať čo najskôr. Muhammad an-Nimr tiež vyzval ľudí, aby „využili mierové prostriedky na vyjadrenie svojho hnevu“.

Bagdad: Poprava má za cieľ spôsobiť v regióne požiar

Vyhlásil to zákonodarca z vládnej šiitskej koalície v Iraku Muhammad Sajhúd. Poprava bude znamenať koniec vlády v Saudskej Arábii, vyhlásil dnes takisto bývalý iracký premiér Núrí al-Málikí.

„Ostro odsudzujeme tieto ohavné sektárske praktiky a tvrdíme, že zločinecká poprava šejka an-Nimra vyústi do zvrhnutia saudskoarabského režimu – tak ako poprava mučeníka Muhammada Bakíra Sadra vyústila do pádu Saddáma Husajna,“ uviedol Málikí a na mysli mal ďalšieho popredného šiitského duchovného, zabitého v roku 1980.

Saudskoarabská vládnuca rodina spáchala popravou duchovného zločin, vyhlásil takisto vodca vplyvných irackých milícií podporovaných Iránom Abú Mahdí Muhandis. „Poprava an-Nimra je zločin, ktorý sa pripočítava k zločinom Saúdovcov,“ povedal Muhandis.

Bejrút: Hnutie Hizballáh odsúdilo popravu a označilo ju za vraždu

Hnutie vo vyhlásení uviedlo: „Skutočným dôvodom popravy bolo to, že šejk an-Nimr… požadoval zlepšenie zanedbávaných práv utláčaných ľudí.“ Hizballáh tým mal mysli šiitskú menšinu v Saudskej Arábii.

Jemen: Hnutie šiitských húsíov označilo popraveného za svätého bojovníka

Húsíovia zároveň popravu ostro odsúdili, informovala agentúra Reuters. Húsíovia sú najvplyvnejšou ozbrojenou šiitskou skupinou na Arabskom polostrove a hlavným nepriateľom saudskorabského kráľovstva, v ktorom dominujú sunniti.

„Kráľovská rodina Saúdov po súdnom procese, ktorý bol fraškou, popravila svätého bojovníka a vynikajúceho duchovného Nimra an-Nimra. Je to do očí bijúce porušenie ľudských práv,“ uviedli húsíovia v nekrológu na svojej oficiálnej webovej stránke al-Masíra.

Vysielanie rovnomennej spravodajskej televízie al-Masíra prerušovali smútočné verše z Koránu. Saudská Arábia a aliancia pozostávajúca zväčša z krajín Perzského zálivu bombardujú húsíov už deväť mesiacov, teda odvtedy, čo táto skupina podnikla v marci operáciu proti jemenskej vláde a vytlačila ju z hlavného mesta Saná.

Saudská Arábia si predvolala veľvyslanca Iránu pre kritiku jej popráv

Saudská Arábia si predvolala iránskeho veľvyslanca v Rijáde a tlmočila mu svoj ostrý protest proti „nepriateľským“ poznámkach Iránu v súvislosti s popravami uskutočnenými v kráľovstve. Oznámila to štátna tlačová agentúra SPA.

Ministerstvo vyjadrilo „prekvapenie kráľovstva a jeho absolútne odmietnutie týchto nepriateľských vyhlásení, ktoré považuje za do očí bijúce zasahovanie do (vnútorných) záležitostí kráľovstva,“ citovala SPA agentúra Reuters.

27 debata chyba
Viac na túto tému: #Saudská Arábia #šiiti #popravy