Cameron je pre zotrvanie Británie v únii, ale podmieňuje to reformami EÚ, ktoré už navrhol únijným partnerom. K najspornejším patrí požiadavka, aby Británia nemusela dávať sociálne dávky prisťahovalcom z ostatných únijných krajín. Ohľadom britských návrhov pravdepodobne dôjde k dohode na februárovom summite EÚ a potom sa v Británii začne kampaň k referendu.
Teraz sa Cameron pri jednotlivých členoch dvadsaťosmičky snaží získať podporu pre svoje návrhy. Popoludní sa preto stretne v Budapešti s maďarským premiérom Viktorom Orbánom.
Cameron sa okrem iného usiluje o to, aby ľudia, ktorí sa prisťahovali do Británie z EÚ, museli na britských ostrovoch žiť aspoň štyri roky, než budú mať nárok na sociálne dávky. Niektoré členské štáty EÚ, najmä z východnej Európy, odkiaľ každoročne odchádzajú do Británie tisíce ľudí, však tento krok považujú za diskriminačný.
„Jednou z najdôležitejších hodnôt EÚ je, že dosiahla dôležitých úspechov, z ktorých časť súvisí so zaručením slobody pohybu pracovných síl,“ uviedol Szijjártó. „Nemyslíme si, že krok späť z dosiahnutých úspechov by bol pozitívny. Súčasne ale chápeme problémy, ktorým teraz Británia čelí,“ dodal maďarský minister.