Radikáli z IS zničili najstarší kresťanský kláštor v Iraku

Extrémistická organizácia Islamský štát (IS) zrovnala so zemou najstarší kresťanský kláštor v Iraku, informovala v stredu o tom exkluzívne agentúra AP, podľa ktorej zničenie objektu potvrdzujú aj družicové snímky. Ide o kláštor svätého Eliáša z konca 6. storočia, týčiaci sa na pahorku južne od Mósulu.

20.01.2016 11:37
irak, kláštor svätého eliáša, Foto: ,
Kláštor svätého Eliáša sa zaradil na zoznam vyrabovaných a zničených pamätihodností, na ktorom sú mešity, hrobky, svätyne a kresťanské chrámy.
debata (55)

Výkonný riaditeľ americkej spoločnosti Allsource Analysis Stephen Wood na žiadosť AP porovnal satelitné snímky s veľkým rozlíšením od firmy DigitalGlobe, zhotovené v oblasti v rôznom čase v nedávnom období, a konštatoval zničenie kláštorného komplexu. Podľa jeho odhadu k tomu došlo v čase medzi augustom a septembrom 2014.

„Buldozéry, ťažké mechanizmy, kladivá a možno aj výbušnina zmenili kamenné múry na pole sivobieleho prachu. Zničili ho úplne,“ uviedol Wood.

V reakcii na správu o zničení kláštora 39-ročný kňaz Paulos Sábit Habíb, pôsobiaci momentálne v exile v Arbíle, podľa AP len neveriacky hľadel na družicové snímky a uviedol, že „naša kresťanská história v Mósule je barbarsky zničená“. „Vnímame to ako pokus vyhnať nás z Iraku, eliminovať a zlikvidovať našu existenciu v tejto krajine,“ dodal.

Kláštor pred niekoľkými rokmi slúžil ako miesto občasných bohoslužieb aj divízii americkej armády, ktorá tu pôsobila a zaslúžila sa o ochranu komplexu poškodeného vekom i v bojoch v roku 2003. Vojenský kaplán Jeffrey Whorton, ktorý slúžieval v kláštore omše, pre AP vyjadril smútok nad zničením kláštora. „Prečo sa k sebe takto správame? Nechápem. Prorok Eliáš musí plakať,“ dodal.

Z kláštora zostali po zásahu IS ruiny. Foto: SITA, Maya Alleruzzo
irak, kláštor svätého eliáša, Z kláštora zostali po zásahu IS ruiny.

Organizácia Islamský štát, ktorá kontroluje veľké časti Iraku a Sýrie, zabil za posledné roky tisíce ľudí. Okrem toho jeho príslušníci na obsadených územiach ničia všetko, čo podľa ich mienky protirečí ich interpretácii islamu.

Kláštor svätého Eliáša sa zaradil na zoznam vyrabovaných a zničených pamätihodností, na ktorom sú mešity, hrobky, svätyne a kresťanské chrámy. Na ruiny sa tak zmenili napríklad pamätihodnosti v mestách Ninive, Palmýra či Hatra. Múzeá a knižnice v Sýrii i Iraku sú vyrabované – knihy z nich džihádisti spálili a umelecké diela zničili alebo rozpredali.

55 debata chyba
Viac na túto tému: #Irak #kláštor #Islamský štát