Rajoy, ktorý je pri moci od roku 2011, sa dnes stretol s monarchom v rámci jeho povolebných konzultácií s politikmi. Pred ním zavítali do rezidencie Palacio de la Zarzuela pri Madride líder ľavicovej strany Podemos Pablo Iglesias a šéf socialistov Pedro Sánchez.
Kráľovský palác ďalej oznámil, že Filip VI. bude pokračovať v konzultáciách, ktoré začal pred piatimi dňami. Ich ďalšie kolo sa uskutoční 27. januára.
Rajoyova PP sa síce stala víťazom volieb konaných 20. decembra, keď získala 123 kresiel v 350-člennom parlamente. Potrebnú väčšinu by mala iba s podporou socialistov (PSOE), ale ich predseda Pedro Sánchez preferuje vytvorenie ľavicovej vlády.
Filip VI. teraz s najväčšou pravdepodobnosťou poverí zostavením vlády práve lídra socialistov, ktorí disponujú 90 mandátmi a pozorovatelia im dávajú väčšiu šancu získať podporu iných strán na vytvorenie koalície.
Líder strany Podemos, ktorá skončila v decembrových voľbách na treťom mieste, po dnešnom stretnutí s kráľom povedal, že je pripravený vytvoriť so socialistami a inými ľavicovými stranami ľavicovú koaličnú vládu.
V Španielsku sa rysuje ľavicová koalícia
Hoci v decembrových voľbách zvíťazili ľudovci vedení doterajším premiérom Marianom Rajoyom, nemajú v parlamente väčšinu a zatiaľ neuspeli pri hľadaní koaličných partnerov. V krajine sa preto teraz rysuje ľavicový kabinet.
Predseda protestného hnutia Podemos Pablo Iglesias sa po stretnutí s kráľom vyjadril, že jeho strana je ochotná vytvoriť vládu so socialistami (PSOE) a Zjednotenou ľavicou (IU).
Iglesias bol prvý z predsedov, s ktorým sa monarcha stretol. Jeho strana skončila v parlamentných voľbách tretia a je vraj ochotná sa podieľať na ľavicovej vláde, v ktorej by Iglesias rád zastával funkciu podpredsedu.
Podemos však okrem zmeny politiky úsporných opatrení nalieha na to, aby sa Madrid zaujal ústretovejšie stanovisko voči dianiu v Katalánsku, kde tamojšia politická reprezentácia chce presadiť nezávislosť. Socialisti však právo na sebaurčenie Katalánska odmietajú.
Parlamentné voľby v Španielsku skončili výsledkom, ktorý nepriniesol žiadnej zo strán väčšinu. V povojnovej histórii krajiny sa teda po prvýkrát nepodarilo zostaviť jednofarebnú vládu. Ľudovci obsadili v 350-člennej dolnej parlamentnej komore iba 123 kresiel, druhí najsilnejší socialisti majú 90 kresiel, ľavicoví Podemos získal 69 mandátov a liberálni Ciudadanos 40.
Monarcha spravidla poverí zostavením kabinetu šéfa najsilnejšej politickej strany, avšak môže zohľadniť výsledky a dať šancu politickému lídrovi, ktorý má najväčšiu šancu na vytvorenie stabilnej vlády.