Putin je podľa USA skorumpovaný, Kremeľ to označil za číry výmysel

Ruský prezident Vladimir Putin je podľa amerických úradov skorumpovaný a svoje skutočné imanie starostlivo skrýva. Uviedol to v relácii britskej stanice BBC vysoko postavený predstaviteľ amerického ministerstva financií. Kremeľ obratom obvinenia odmietol a označil ich za "číry výmysel".

26.01.2016 13:13
Rusko, Vladimir Putin Foto: ,
Ruský prezident Putin má vraj dve tváre. Podľa amerických úradov je skorumpovaný a skutočné imanie skrýva.
debata (658)

„Je to len číry výmysel a ohováranie, ktoré nemajú nič spoločné so skutočnosťou,“ povedal novinárom prezidentov hovorca Dmitrij Peskov. „Zvykli sme si na podobné výmysly žurnalistov, spojené s neschopnosťou, honbou za senzáciami či predvádzaním sa. Všetko je to len ďalší príklad typického nezodpovedného žurnalizmu (…),“ dodal s tým, že vyjadrenie amerického ministerstva financií – bez predloženia konkrétnych dôkazov – len poškvrnilo túto inštitúciu.

„Nie som schopný uviesť čísla, ale čo môžem povedať: (Putin) dostáva od štátu výplatu približne 110 000 dolárov ročne, ale to nie je presné. Dlhé roky pracoval na tom, aby ukryl skutočný rozsah svojho majetku,“ vyhlásil v relácii britskej stanice BBC námestník amerického ministra financií Adam Jacob Szubin a súhlasne odpovedal na priamu otázku, či je Putin skorumpovaný. Americké úrady o tom podľa Szubina vedia už „veľa, veľa rokov“.

"Videli sme, ako necháva zbohatnúť svojich priateľov a najbližších spojencov a ako vytláča na okraj tých, koho za priateľov nepovažuje. Či ide o energetické suroviny, či štátne zákazky, pomáha tým, ktorí mu budú slúžiť, a vylučuje tých, ktorí nebudú. Pre mňa je to obrázok korupcie, "dodal námestník.

Reláciu odvysielali z pondelka na utorok. Podľa BBC to bolo prvýkrát, čo sa oficiálne americký predstaviteľ tak otvorene vyjadril o Putinovom zapojení do korupcie.

Autor relácie okrem Szabina, ktorý má na starosti finančnú rozviedku a boj s terorizmom, hovoril aj s ľuďmi, ktorí svojho času spolupracovali s Putinom či s ním mali niečo dočinenia, než neskôr museli z rôznych dôvodov opustiť Rusko. Príkladom je podnikateľ Sergej Kolesnikov, bankár Sergej Pugačov, bývalý vyšetrovateľ petrohradských sprenevier Andrej Zykov či bývalý šéf sovietskej obchodnej flotily Dmitrij Skarga. Všetci sa zhodli, že Putin je boháč, k čomu mu pomohli „príspevky“ od podnikateľov.

BBC v tejto súvislosti pripomenula, že americká rozviedka CIA v roku 2007 odhadovala Putinov majetok na 40 miliárd dolárov. K obdobnej cifre dospel aj politológ Stanislav Belkovskij, podľa ktorého má Putin podiel z obchodu s ropou a vlastné luxusné nehnuteľnosti doma aj v zahraničí. Sám Putin tieto obvinenia v roku 2008 odmietol a označil za „lož“, všetko je vraj „vycucané z prsta“.

Newsru.com pripomenul, že sériu článkov o Putinovom majetku zverejnil minulý rok v lete The Times, pripomínajúci aj americké sankcie proti oligarchom z radov Putinových „starých kamarátov“. V Španielsku sa zase odohráva súdny proces s takmer tromi desiatkami podozrivých členov „ruskej mafie“, ktorej krstní rodičia sú vraj „priateľmi priateľov“ ruského prezidenta.

A bankár Pugačov vlani v britskom denníku The Guardian tvrdil, že „všetko, čo je na území Ruska, považuje Vladimír Putin za svoje“, či už ide o Gazprom, Rosneft alebo súkromné firmy. „Akýkoľvek pokus spočítať jeho majetok sa nepodarí. Je najbohatším človekom na svete – dokiaľ zostane pri moci,“ povedal Pugačov a odhadol, že Putin sa bude snažiť vládnuť Rusku až do konca svojho života. Sám sa s ruským prezidentom rozišiel, keď Putin dal dohromady vlastný tím, v ktorom Pugačov pre seba nevidel miesto.

658 debata chyba
Viac na túto tému: #korupcia #Rusko #USA #Vladimir Putin