Taliansko je posledným západoeurópskym štátom, kde nie sú nijako legalizované homosexuálne partnerstvá. Tradične katolícku krajinu pritom na zmenu tohto stavu vyzval taliansky ústavný súd aj Európsky súd pre ľudské práva (ESĽP).
„Je vás tu viac, než sme očakávali,“ vyhlásil hovorca takzvaného Dňa rodiny Massimo Gandolfini na začiatku zhromaždenia pri bývalom štadióne zo starovekej Rímskej ríše Circus Maximus.
„Chcel som vám povedať, že sú nás dva milióny,“ uviedol neskôr.
Gandolfini a ďalší organizátori povedali, že predpokladali účasť milióna ľudí. V Taliansku sa takéto odhady zvyčajne zveličujú, ale Circus Maximus vyzeral plný ľudí – a jeho kapacita je najmenej niekoľko státisícov.
Antonio Brandi z katolíckeho hnutia Pro Vita (Za život) uviedol pre agentúru DPA, že sa treba postaviť proti každému pokusu uznať homosexuálne zväzky, lebo by to bol „jednoducho prvý krok k homosexuálnym manželstvám a k adopciám detí homosexuálmi, ako sme to videli už v Anglicku, Argentíne a ďalších štátoch“.
Po rokoch patovej situácie sa debata o návrhu zákona o homosexuálnych partnerstvách začala tento týždeň v senáte, hornej komore talianskeho parlamentu.
Návrh zákona nepresadzuje homosexuálne manželstvá, ale poskytuje dvojiciam osôb rovnakého pohlavia podobné práva ako zosobášeným ľuďom – napríklad právo na návštevu v nemocnici či vo väzení alebo právo na dedičstvo či vdovský dôchodok v prípade úmrtia partnera.
Najspornejšou časťou sú adopcie nevlastných detí – umožňuje, aby si deti homosexuála adoptoval jeho partner. Kritici tvrdia, že je to odrazový mostík k legalizácii adopcií homosexuálmi a náhradného rodičovstva pre homosexuálov.
Gandolfini povedal v piatok pre denník La Repubblica: „Nechceme, aby naše deti vyrastali s myšlienkou, že sú rôzne modely rodín. Chceme, aby naše deti jednoznačne vedeli, že rodinu tvorí otec a mama.“
Katolícka cirkev oficiálne nepodporila tento protest. Ak senát tento návrh zákona vo februári schváli, legislatívou sa bude zaoberať dolná komora.