Santorum odstúpi z boja o republikánsku prezidentskú nomináciu

Bývalý senátor za štát Pensylvánia Rick Santorum odstúpi v stredu zo súboja o nomináciu Republikánskej strany v tohtoročných prezidentských voľbách, ktoré sa budú konať 8. novembra. Informovala o tom televízia CNN.

03.02.2016 16:08 , aktualizované: 22:07
Rand Paul, Foto: ,
V americkom štáte Iowa skončil Paul piaty so ziskom 4,5 percenta.
debata (6)

Na volebných zhromaždeniach republikánov, ktoré sa konali v pondelok v štáte Iowa, dostal Santorum jedno percento hlasov – najmenej zo všetkých republikánskych kandidátov. So ziskom 28 percent hlasov v nich zvíťazil Ted Cruz.

Santorum (57) si meno urobil priamočiarymi spoločenskými konzervatívnymi názormi – stavia sa proti interrupciám a homosexualite. Takisto často poukazuje na svoje korene v robotníckej vrstve a presadzuje oživenie domácej výroby.

Keď Santorum oznamoval, že sa v roku 2016 bude uchádzať o prezidentský úrad, snažil sa vymedziť ako najlepší kandidát proti demokratke Hillary Clintonovej. Zároveň vyhlásil, že chce kráčať v šľapajach predchádzajúcich republikánskych kandidátov, ako boli George H.W. Bush a Ronald Reagan.

O prezidentskú nomináciu sa u republikánov uchádzalo pôvodne 17 politikov. Po Paulovom a Santorumovom odstúpení zostalo v hre sedem mužov (Donald Trump, Ted Cruz, Marco Rubio, Ben Carson, Jeb Bush, John Kasich, Chris Christie) a jedna žena (Carly Fiorinová).

Republikán Rand Paul vzdal boj o Biely dom

Republikánsky uchádzač o Biely dom Rand Paul v stredu vzdal svoje úsilie o nomináciu na amerického prezidenta. V prvom nominačnom boji v štáte Iowa skončil Paul v pondelok piaty so ziskom 4,5 percenta hlasov delegátov republikánskeho volebného zhromaždenia.

„Bola to neuveriteľná česť viesť kampaň o Biely dom. Skončím tam, kde som začal, pripravený a ochotný bojovať za vec slobody,“ uviedol v stredajšom vyhlásení liberálno zmýšľajúci senátor zo štátu Kentucky. Teraz 52-ročného politika čaká boj o znovuzvolenie do Senátu.

O republikánsku nomináciu sa v minulosti niekoľkokrát neúspešne uchádzal aj jeho otec Ron Paul, ktorý bol členom Snemovne reprezentantov. Rand Paul presadzuje nízke dane a stavia sa tiež proti vojenským intervenciám alebo rozsiahlemu sledovaniu komunikácie tajnou službou NSA.

Nominačné hlasovanie v Iowe skončilo medzi republikánmi prekvapivo, keď ho nevyhral favorizovaný miliardár Donald Trump, ale texaský senátor Ted Cruz. Naopak medzi vážneho uchádzača o Biely dom sa zaradil floridský senátor Marco Rubio, ktorý skončil tretí.

6 debata chyba
Viac na túto tému: #republikán #Rand Paul #americké prezidentské voľby