Turecko obmedzilo vstupné víza Iračanom

Turecko obmedzilo vstupné víza pre Iračanov v snahe znížiť počet zahraničných bojovníkov vstupujúcich na jeho územie a zastaviť prílev migrantov do Európy.

15.02.2016 14:24
Nemecko, migranti, utečenci, späť domov Foto: ,
Iračania v Turecku už víza nedostanú.
debata

Informovala o tom agentúra Reuters. Európska únia počíta s pomocou Turecka pri zmiernení svojej najhoršej migračnej krízy od druhej svetovej vojny. Do bloku prišlo už vyše milióna ľudí vrátane desaťtisícov z Iraku, ktorí využívajú krátky morský úsek medzi Tureckom a ostrovmi Grécka ako členskej krajiny EÚ.

Turecko je tiež tranzitným bodom pre bojovníkov, ktorí sa chcú pripojiť k extrémistickej skupine Dáiš (tzv. Islamskému štátu), ktorá má pod kontrolou časť južnej hranice so Sýriou.

Od 10. februára nemôžu Iračania získať víza pri príchode do krajiny a musia o ne najskôr požiadať prostredníctvom internetu, uvádza Reuters na základe informácií získaných v nedeľu z tureckej ambasády v Bagdade. Iračania musia tiež podstúpiť pohovor na zastupiteľskom úrade Turecka v Bagdade alebo Irbíle.

Výnimku tvoria tí, ktorí disponujú vízami pre schengenský priestor alebo vízami či trvalým pobytom v Spojených štátoch, Británii a Írsku, pripomína Reuters.

„Tisícky Iračanov zostávajú v Turecku ilegálne alebo sa snažia nezákonne emigrovať na Západ. Značný je pritom počet irackých občanov zadržaných pre podozrenie z ich napojenia na teroristickú skupinu Dáiš,“ uviedol vo vyhlásení turecký veľvyslanec v Iraku Faruk Kaymakci.

Hoci sa do Európy dostalo vyše milióna migrantov, turecký prezident Recep Tayyip Erdogan minulý týždeň vyhlásil, že pre Európsku úniu príde čas, keď Ankara „otvorí vráta“ migrantom smerujúcim na starý svetadiel.

debata chyba
Viac na túto tému: #Irak #Turecko #víza #utečenecká kríza