„Migračná kríza, ktorej svedkami sme, testuje našu úniu až na jej samé hranice. A Grécko je jednou z najpostihnutejších krajín … Grécko nespôsobilo túto krízu, ani Európa,“ povedal Tusk na tlačovej konferencii po rokovaní s gréckym premiérom Alexisom Tsiprasom.
"Všetkým, ktorí hovoria o vylúčení Grécka zo Schengenu a myslia si, že je to riešenie migračnej krízy, hovorím: Nie, nie je. Úplne jasne hovorím, že vylúčenie Grécka zo Schengenu nerieši žiadny z našich problémov. Neukončí vojnu v Sýrii. Európa neprestane byť príťažlivá pre migrantov, "vyhlásil.
Predseda Európskej rady zopakoval, že je predovšetkým potrebné zlepšiť ochranu vonkajších hraníc Európskej únie, a to nielen v Grécku. „Toto si vyžaduje väčšie úsilie Grécka, ale aj väčšiu podporu od partnerov v EÚ,“ zdôraznil.
Európska únia dala minulý týždeň v piatok Grécku tri mesiace na splnenie 50 odporúčaní na vyriešenie vážnych nedostatkov vo zvládaní prílevu imigrantov na jeho námornej hranici s Tureckom. Ak Atény nebudú do vypršania ultimáta dostatočne realizovať úniové odporúčania, môže Európska komisia navrhnúť obnovenie hraničných kontrol na vnútorných hraniciach schengenského priestoru voľného pohybu, ktoré by znamenali faktickú izoláciu Grécka, a to na obdobie až dvoch rokov.