Nový Zéland chce prijať neželaných migrantov z Austrálie

Nový Zéland prijme žiadateľov o azyl, ktorých Austrália mieni poslať do záchytného strediska na ostrove Nauru. Zdá sa však, že Canberra tejto iniciatíve nevyhovie.

19.02.2016 12:47
Austrália, migranti, baner, Melbourn, demonštrácia Foto: ,
Banner na demonštrácii v Melbourne vyzýva austrálskeho premiéra Malcolma Turnbulla, aby deťom žiadateľov o azyl povolil zostať v Austrálii.
debata (7)

Napísala to agentúra AP. Otázku osudu 267 migrantov, ktorí pochádzajú z Blízkeho východu a Ázie, prerokovali na každoročnom stretnutí austrálskeho premiéra Malcolma Turnbulla a jeho novozélandského kolegu Johna Keya v Austrálii.

Keyova vláda ešte v roku 2013 podpísala s Canberrou dohodu o presídlení 150 utečencov za rok z Nauru a Papuy Novej Guinei. Key na rozhovoroch pripomenul, že ponuka stále platí, ak sa potvrdí, že ide o skutočných utečencov.

Turnbull sa však postavil voči jeho zámerom skôr záporne. Austrálska vláda vraj nechce podporovať priekupníkov s ľuďmi. Tí údajne verbujú žiadateľov o azyl z Bangladéša, Iránu alebo Afganistanu, aby sa vydali na riskantnú cestu.

Canberra odmieta povoliť migrantom, ktorí sa pokúsia dostať k austrálskym brehom na člnoch, usadiť sa v krajine, a namiesto toho ich posiela do záchytných stredísk na Nauru a Papue Novej Guinei. Táto politika však ich prílev zastavila.

7 debata chyba
Viac na túto tému: #azyl #Nový Zéland #Austrália #Ostrov #Papua Nová Guinea #John Key #utečenecká kríza #Malcolm Turnbull #Nauru