Putin ocenil prínos žien v Rusku, podľa aktivistov ich práva ignorujú

Ruský prezident Vladimir Putin zablahoželal ženám svojej krajiny k Medzinárodnému dňu žien, ktorý je v Rusku štátnym sviatkom. Vo vyhlásení odvysielanom televíziou Rossija-24 Putin uviedol, že ženy prinášajú na tento svet dobro, krásu, svetlo a nádej.

08.03.2016 09:59
debata (48)

„Práve v žene, jej dôstojnosti a milosrdenstve, je skrytá duša Ruska… Prinášate na tento svet dobro a krásu, svetlo a nádej. Sme na vás hrdí a milujeme vás,“ uviedol Putin. Osobitne oslovil Putin ženy z generácie, ktoré prežili druhú svetovú vojnu. „Vaša statočnosť, vaše hrdinstvo nás naučili stať sa pravými mužmi a vyhrávať napriek všetkému,“ vyhlásil. Ženám v Rusku zablahoželal k MDŽ aj premiér Dmitrij Medvedev.

Ruská ľudskoprávna aktivistka Ľudmila Alexejevová, predsedníčka moskovskej Helsinskej skupiny, pre agentúru Interfax uviedla, že v Rusku sa stále porušujú práva žien, ale uznala, že v súčasnom Rusku majú ženy viac možností na sebarealizáciu než za čias Sovietskeho zväzu.

Alexejevová vysvetlila, že v Rusku sú stále typicky ženské špecializácie s nízkou mzdou – ide napríklad o učiteľské či lekárske povolanie. „K politike ženy ani nepripustia, aj keď ženy inde vo svete už dokázali, že to nezvládajú horšie ako muži,“ kritizovala.

Aktivistka uviedla, že v porovnaní s obdobím existencie ZSSR je v Rusku viac sudkýň a viac ich pôsobí aj v podnikateľskej sfére – stále ich je však menej ako mužov. „Hovorí sa, že biznis v Rusku je tvrdý a ženám je tam ťažko,“ povedala. Poukázala na to, že v treťom sektore je situácia oveľa lepšia, lebo tam je žena vo funkcii „normálna vec“.

Líder ruského hnutia Za ľudské práva Lev Ponomariov v rozhovore pre Interfax vyhlásil, že stav dodržiavania práv žien, ako aj ľudských práv všeobecne, v Rusku nie je dobrý. Za hlavný problém vo vzťahu k ženám označil domáce násilie a vyjadril ľútosť, že štát sa tým nezaoberá.

48 debata chyba
Viac na túto tému: #Rusko #Vladimir Putin #Medzinárodný deň žien