FBI sa bez pomoci Apple dostala do mobilu atentátnika z Kalifornie

Americkému Federálnemu úradu pre vyšetrovanie (FBI) sa podarilo prelomiť ochranu iPhonu atentátnika zo San Bernardina, takže viac nepotrebuje pomoc od jeho výrobcu, firmy Apple.

, 29.03.2016 07:25
debata (1)

Oznámili to v pondelok americké médiá s odvolaním sa na federálnu prokuratúru. Do chytrého telefónu útočníka, ktorý vlani 2. decembra spolu s manželkou zavraždil 14 a zranil 21 ľudí, sa podarilo preniknúť vďaka pomoci z externého prostredia. O koho ide a akým spôsobom k tomu došlo, nie je známe.

Špekuluje sa, že vyšetrovatelia sa nejako mohli dostať k heslu alebo využili zraniteľné miesto v softvéri, pravdepodobnejšie je však technické riešenie, napísala agentúra DPA.

Ak by sa vyšetrovatelia dostali k dátam v iPhone využitím slabého miesta v softvéri, museli by za určitých okolností výrobcu s použitou metódou oboznámiť. Podľa amerických zákonov vládny orgán rozhoduje o tom, či sa budú takéto slabé miesta držať v tajnosti a využívať, alebo sa s nimi príslušná firma oboznámi. Tento postup sa nazýva „Equities Review“.

V druhom prípade mohli smartfón otvoriť a obsah pamäte skopírovať na iný nosič. Podľa nepotvrdenej správy novín Jediot Achronot pomoc v uvedenej kauze poskytla izraelská firma Cellebrite, ktorá sa špecializuje na získavanie dát z mobilných zariadení.

Spor medzi vládou a Apple sa začal v polovici februára, keď sudkyňa vyzvala firmu, aby pomohla FBI dostať sa k obsahu iPhonu 5C útočníka zo San Bernardina. Vyšetrovatelia od koncernu chceli, aby softvérovým zásahom zablokoval funkciu, ktorá vymaže dáta v telefóne, ak sa desaťkrát zadá zlé heslo.

Firma Apple sa proti tejto požiadavke vehementne bránila argumentom, že tým by sa oslabilo zabezpečenie dát všetkých používateľov. Nepáčilo sa jej ani to, že vláda využila zákon All Writs Act z roku 1789, ktorý v zásade splnomocňuje sudcu na prijatie potrebných opatrení.

Koncern varoval, že takýto precedens by mohol otvoriť dvere pre ďalekosiahle sledovanie elektronických zariadení. V tomto spore sa za Apple postavili bezpečnostní experti, ochrancovia práva na súkromie a ďalšie popredné technologické firmy ako Google, Facebook či Microsoft.

Páchateľmi teroristického útoku v americkom štáte Kalifornia boli radikalizovaní manželia pakistanského pôvodu Farook a Tashfeen Malikovci, ktorí zahynuli na úteku pred políciou. Svoj čin spáchali v neziskovej inštitúcii pre ľudí s vývojovými poruchami, v ktorej sa v tom čase konal vianočný večierok. Išlo o najvážnejší čin islamských teroristov v Spojených štátoch od 11. septembra 2001. FBI skúma, či boli manželia skutočne v spojení s IS.

1 debata chyba
Viac na túto tému: #Izrael #Apple #USA #FBI #Pakistan #San Bernardino #atentátnik #Equities Review