Zeman s čínskym prezidentom podpísal zmluvu o spolupráci

Čínsky prezident Si Ťin-pching, ktorý je už druhý deň na návšteve Českej republiky, sa na Pražskom hrade zišiel s českým prezidentom Milošom Zemanom. Krátko popoludní obaja podpísali zmluvu o strategickej spolupráci.

29.03.2016 12:15 , aktualizované: 15:42
Miloš Zeman, Si Ťin-pching Foto: ,
Český prezident Miloš Zeman privítal Si Ťin-pchinga (vľavo) na Pražskom hrade. Čínsky prezident pozdravil vojakov českými slovami: "Vojáci, nazdar!"
debata (22)

Informovali o tom na svojich internetových stránkach portál aktuálne.cz a spravodajská televízia ČT24. Po prezidentoch nasledovali aj českí ministri so svojimi čínskymi kolegami, podpísali memorandá o porozumení v oblasti priemyslu, dopravy, zdravotníctva alebo školstva.

Zeman po podpise zmlúv ocenil vzájomné priateľstvo a obchodné vzťahy oboch krajín. „Ak som odhadoval, že objem čínskych investícií v tomto roku bude 45 miliárd korún (1,66 miliardy eur), hlboko som sa zmýlil. Len tento rok je to 95 miliárd Kč,“ vyzdvihol český prezident.

Pripomenul, že investície prúdia aj druhým smerom, do Číny, a spomenul pritom automobilový i letecký priemysel. Zaželal Českej republike, aby sa stala pre Čínu vstupnou bránou do Európskej únie. Automobilka Škoda plánuje v Číne v priebehu piatich rokov investovať 60 miliárd Kč.

Český prezident Miloš Zeman privítal čínskeho prezidenta Si Ťin-pchinga s vojenskými poctami výnimočne na treťom nádvorí Pražského hradu namiesto zvyčajného prvého. Spoločne si vypočuli hymny oboch krajín a prešli popred nastúpenú jednotku Hradnej stráže. Si Ťin-pching pozdravil vojakov českými slovami: „Vojáci, nazdar!“ Následne zaznelo zo záhrad Pražského hradu 21 uvítacích výstrelov z dela.

Pražský hrad pri príležitosti čínskej návštevy uzatvorili, informovala televízna stanica ČT24, ktorá slávnostný ceremoniál vysielala v priamom prenose.

České médiá pripomenuli, že delostrelecká salva v Prahe zaznela naposledy pri inaugurácii prezidenta Zemana do funkcie hlavy štátu, do ktorej ho zvolili historicky prvou priamou voľbou. Predtým výstrely z dela uctili pamiatku prezidenta Václava Havla počas jeho pohrebu v roku 2011.

Podľa ČT24 vypukla už počas príjazdu kolóny s čínskym prezidentom na hrad v Chotkových sadoch roztržka medzi stúpencami a odporcami Číny, pri ktorej skončil na zemi muž protestujúci proti čínskej politike v oblasti ľudských práv. Podľa servera iDNES.cz sa tiež očakávajú ďalšie protestné akcie v Prahe.

V českej metropole naďalej platia mimoriadne bezpečnostné opatrenia. V uliciach sú stovky policajtov a vojakov, očakávajú sa aj dopravné uzávierky.

Si Ťin-pching s delegáciou pricestoval do Česka na Veľkonočný pondelok. S prezidentom Zemanom sa stretol v ten istý deň neformálne v letnom prezidentskom sídle na zámku v Lánoch, kde spoločne povečerali. Z Česka odcestuje v stredu.

22 debata chyba
Viac na túto tému: #Zeman #Česko #Praha #Čína #protest #spolupráca #Si Ťin-pching #Pražský hrad