Budapešť bude rokovať o odškodnení Maďarov odsunutých zo Slovenska

09.04.2016 21:19

Maďarská vláda sa bude zaoberať otázkou odškodnenia občanov maďarskej národnosti, ktorých Československo krátko po druhej svetovej vojne odsunulo z južného Slovenska.

Povedal to štátny tajomník maďarského ministerstva spravodlivosti Pál Völner. Poznamenal, že maďarskí komunisti, ktorí sa po vojne zmocnili vlády na viac ako 40 rokov, sa vzdali akýchkoľvek nárokov na odškodnenie ľudí, ktorým na základe takzvaných Benešových dekrétov skonfiškovali majetok a museli odísť z domovov.

Podľa neho „nemá zmysel čakať, až túto otázku vyrieši Európska únia“.

Tlačová agentúra MTI uvádza, že v období od mája do októbra 1945 z Českos­lovenska odsunuli okolo 170 000 Maďarov a karpatských Nemcov. Maďarský parlament v roku 2012 vyhlásil 12. apríl za deň pamiatky odsunutých z „Horného Uhorska“, ako sa hovorilo Slovensku v rámci Uhorska do roku 1918.

Maďarsko dlhodobo považuje Benešove dekréty, ktoré československých Maďarov a Nemcov zbavili občianstva a majetku, za sporné. Dekréty prezidenta republiky, ako sa vtedajšie československé právne predpisy oficiálne nazývajú, vydával Edvard Beneš v priebehu druhej svetovej vojny a krátko po jej konci.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#EÚ #Maďarsko #Slovensko #Československo #odškodnenie #Benešove dekréty #Edvard Beneš
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku