Informoval o tom spravodajský server Iceland Monitor. Vlnu protestov na Islande rozpútalo zverejnenie takzvaných panamských dokumentov, ktoré sa týkajú prevodov peňazí do daňových rajov.
V dokumentoch sa uvádza aj islandský premiér Sigmundur Davidom Gunnlaugsson. Ten už pod tlakom verejnosti podal demisiu a funkcie sa namiesto neho ujal podpredseda jeho Pokrokovej strany Sigurdur Ingi Johansson. Inak však vláda pokračuje v prakticky nezmenenom zložení.
Sobotňajšie protestné zhromaždenie v Reykjavíku bolo najväčším zo série protestov od pondelka, keď do ulíc vyšlo asi 10 000 ľudí. Na Islande, ktorý má len 320 000 obyvateľov, to bola jedna z najväčších politických demonštrácií v histórii.
Opozícia v piatok vyvolala v parlamente hlasovanie o nedôvere vláde, no vládna koalícia ho vzhľadom na svoju dvojtretinovú väčšinu v zákonodarnom zbore prečkala.
Vládne strany sľubujú, že voľby usporiadajú na jeseň. Opozícia namieta, že vláda v súčasnom zložení nemá medzi obyvateľmi podporu, zvlášť keď v nej sú ešte ďalší ministri zapletení do škandálu s Panamskými dokumentmi. Ak by sa voľby konali teraz, vyhrala by ich s najväčšou pravdepodobnosťou Pirátska strana, ktorá má podľa prieskumov podporu 43 percent voličov.
Expremiér Gunnlaugsson a jeho manželka Anna Sigurlaug Pálsdóttirová kúpili podľa Panamských dokumentov firmu na Britských Panenských ostrovoch, ktorú využívali na investovanie miliónov dolárov. Keď sa Gunnlaugsson stal v roku 2009 poslancom, svoj 50-percentný podiel vo firme zamlčal. O osem mesiacov neskôr tento podiel predal manželke za jeden dolár.
Spoločnosť mala významný podiel v troch veľkých islandských bankách, ktoré v dôsledku finančnej krízy skrachovali. Gunnlaugssona z tohto dôvodu obviňujú z konfliktu záujmov. Keď sa v roku 2013 stal islandským premiérom, viedol rokovania o budúcnosti týchto bánk s veriteľmi.