Pápež vzal z Lesbosu do Ríma 12 moslimských utečencov zo Sýrie

Pápež František odletel v sobotu z gréckeho ostrova Lesbos aj so skupinou 12 moslimských utečencov zo Sýrie, ktorých vzal so sebou do Ríma. Tri rodiny nastúpili do lietadla spoločne s pápežom, oznámila agentúra DPA.

16.04.2016 12:32 , aktualizované: 17:17
Pápež František, ekumenický patriarcha... Foto: ,
Pápež František, ekumenický patriarcha Bartolomej I. a aténsky arcibiskup Ieronymos II. podpísali vyhlásenie vyzývajúce na solidaritu s utečencami.
debata (109)

„Pápež chcel urobiť toho uvítacie gesto voči utečencom a vzal do svojho lietadla smerujúceho do Ríma tri rodiny utečencov, celkovo 12 ľudí vrátane šiestich detí,“ uvádza sa vo vyhlásení Vatikánu.

Dve rodiny pochádzajú zo sýrskeho Damasku a tretia z provincie Dajr az-Zaur, ktorú ovládajú extrémisti z Islamského štátu (IS). Počas občianskej prišli o svoje domovy, ktoré boli zničené v dôsledku bombardovania. V utečeneckých táboroch na Lesbose našli útočisko ešte pred 20. marcom, keď vstúpila do platnosti dohoda medzi EÚ a Tureckom o vyhosťovaní nelegálnych migrantov.

O usídlenie skupiny Sýrčanov v Taliansku sa postará katolícka komunita Sant'Egidio a Vatikán ich bude dlhodobo podporovať. Pápež vlani apeloval na katolícke farnosti v Európe, aby sa každá z nich postarala o jednu rodinu utečencov.

Pápež František odkázal migrantom, aby nestrácali nádej

Pápež František, ekumenický patriarcha Bartolomej I. a aténsky arcibiskup Ieronymos II. podpísali v sobotu na gréckom ostrove Lesbos vyhlásenie vyzývajúce na solidaritu s utečencami.

Európa podľa nich stojí pred jednou z najväčších humanitárnych kríz od konca druhej svetovej vojny. Svet nemôže ignorovať „kolosálnu humanitárnu krízu, ktorá vznikla v dôsledku šírenia násilia a ozbrojených konfliktov, prenasledovania a vyháňania náboženských a etnických menšín a rodín z ich domovov“.

Traja cirkevní predstavitelia v deklarácii podľa agentúry DPA pripomínajú, že bezpočet ľudí je prenasledovaných kvôli svojmu vierovyznaniu alebo ako etnické menšiny a ich dôstojnosť a základné práva sú porušované.

„Vyzývame všetkých politických vodcov, aby všetkými prostriedkami zabezpečili, že každý jednotlivec a všetky skupiny vrátane kresťanov zostanú vo svojej vlasti a budú môcť žiť v mieri a bezpečí,“ píše sa v spoločnej deklarácii.

Pápež František sa dnes v zbernom tábore Moria na Lesbose, jednom z tzv. hotspotov podporovaných Európskou úniou, kde sa oddeľujú osoby s právom na azyl od tých, ktorí budú repatriovaní, stretol s asi 250 z celkového počtu 3000 utečencov, pričom ocenil ich odvahu. „Toto je posolstvo, ktoré vám chcem dnes oznámiť: Nestrácajte nádej,“ povedal pápež.

„Dnes som chcel byť s vami. Chcem vám povedať, že nie ste sami,“ uviedol ďalej vo svojom príhovore. „Prišli sme upriamiť pozornosť sveta na túto závažnú humanitárnu krízu a naliehať na jej vyriešenie,“ dodal, narážajúc na prítomnosť patriarchu Bartolomeja I. a arcibiskupa Ieronyma II.

Arcibiskup Ieronymos II. označil utečeneckú krízu za „úpadok ľudskosti a solidarity“ v Európe. Návšteva pápeža v Grécku má podľa neho ústrednú úlohu, pretože „svetu ukazujeme tragédiu utečeneckej krízy“.

Patriarcha Bartolomej I. vo svojom prejave utečencom a migrantom povedal: „Kto sa vás bojí, sa vám nikdy nepozrel do očí, nikdy nevidel vaše deti.“

Na stretnutí s obyvateľmi ostrova v jeho hlavnom meste Mytilini sa pápež František poďakoval všetkým obyvateľom Grécka za ich ústretovosť v čase utečeneckej krízy: „Obdivujem grécky ľud, ktorého srdcia a dvere zostali otvorené aj napriek jeho vlastným problémom“.

Obavy, ktoré vzbudzuje príchod utečencov v Grécku i v celej Európe sú podľa pápeža pochopiteľné a legitímne, netreba však zabúdať, že migranti nie sú čísla v štatistikách, ale ľudia s tvárami, menami a osudmi.

„Európa je domovom ľudských práv a ten, kto vkročí na európsku pôdu, by to mal cítiť, mal by rešpektovať tieto práva a bojovať za ne,“ konštatoval pápež.

Zároveň vyzval politikov, aby konali: predovšetkým treba nastoliť mier tam, kde vojna priniesla smrť a skazu. Na to treba rozhodné úsilie, ktoré zamedzí obchodu so zbraňami a ich pašovaniu. To si zasa vyžaduje spoluprácu národov a medzinárodných organizácií.

109 debata chyba
Viac na túto tému: #pápež František #utečenci #Alexis Tsipras #patriarcha #lesbos