Vojaci podľa neho nepovedú pozemné bojové operácie proti IS, ale budú cvičiť miestne sily, ktoré proti teroristom bojujú. V Sýrii je teraz 50 špecialistov z USA.
Obama označil IS za jednu z hlavných hrozieb pre bezpečnosť celého sveta. Teroristi zo skupiny sa podľa neho snažia útočiť na mestá aj na občanov západných krajín, a Západ teda musí urobiť všetko pre to, aby ich zastavil.
Americký prezident tiež pripomenul, že do boja proti IS sa zapojili všetci členovia Severoatlantickej aliancie, a to nielen priamym podielom na stretoch, ale aj snahou o humanitárnu pomoc Sýrčanom. Boj je podľa Obamu úspešný a darí sa vytláčať IS z územia, ktoré ovláda.
Špecialisti z USA majú pomáhať s výcvikom desiatok bojovníkov sýrskej umiernenej opozície, ktorí v krajine bojujú proti ozbrojencom z tzv. Islamského štátu. S výcvikom Spojené štáty začali koncom roka 2013 v Turecku. Na program pôvodne vyčlenili asi pol miliardy dolárov, ale niekoľko desiatok ľudí, ktorí ním prešli, nebolo schopných účinne sa zapojiť do bojov v Sýrii.
Prvá skupina päťdesiatky vycvičených príslušníkov umiernenej opozície odišla z Turecka do Sýrie vlani v lete, ale počas niekoľkých dní väčšinu zabili, alebo uniesli radikáli z frontu An-Nusra, ktorá sa hlási k al-Káide. Postupne časť zajatcov prepustili a varovali ostatných povstalcov, aby sa do amerického programu nezapájali. Američania potom program výcviku prepracovali a zhruba pred mesiacom oznámili jeho obnovenie.
USA sa do bojov v Sýrii zapojili spolu s niekoľkými arabskými krajinami v septembri 2014, keď začali bombardovať tamojšie pozície IS.