Clintonová: Trump nemá kvalifikáciu na výkon funkcie prezidenta

Uchádzačka o prezidentskú nomináciu americkej Demokratickej strany Hillary Clintonová považuje svojho republikánskeho protivníka Donalda Trumpa za nedostatočne kvalifikovaného na to, aby mohol vykonávať funkciu prezidenta USA.

20.05.2016 07:24
debata (84)

Vyjadrila sa tak vo štvrtkovom rozhovore pre americkú spravodajskú stanicu CNN, v ktorom poukazovala na Trumpove najnovšie výroky týkajúce sa zahraničnej politiky.

Clintonová podľa vlastných slov pozná náročnosť „práce“ najvyššieho predstaviteľa USA, čo ju priviedlo k záveru, že Trump „nie je kvalifikovaný na to, aby bol prezidentom“. Výroky súpera, ktorý okrem iného kritizoval Britániu, vyjadril ochotu rokovať s vodcom Severnej Kórey a spochybnil budúcnosť členstva USA v NATO, bývalá ministerka zahraničných vecí označila za „nezodpovedné, bezohľadné a nebezpečné“.

Podľa agentúry AP patria tieto vyjadrenia medzi najdôraznejšie, aké Clintonová doteraz adresovala Trumpovi, ktorý pravdepodobne bude jej protikandidátom v prezidentských voľbách naplánovaných na 8. novembra.

Clintonová sa v rozhovore pre CNN venovala taktiež vnútrostraníckemu nominačnému súboju s vermontským senátorom Berniem Sandersom, ktorý sa podľa nej už „prakticky“ skončil v jej prospech, hoci musí v primárkach získať ešte najmenej 90 delegátov, aby si mohla byť istá svojou nomináciou. Nevylúčila pritom možnosť, že v prípade získania straníckej nominácie by išla do volieb spoločne so Sandersom ako kandidátom na post viceprezidenta.

84 debata chyba
Viac na túto tému: #Hillary Clinton #Donald Trump