Valls vylúčil stiahnutie reformy zákonníka práce

Francúzsky premiér Manuel Valls je naďalej odhodlaný presadiť reformu zákonníka práce, ale pripúšťa, že isté "modifikácie" alebo "zlepšenia" v návrhu zákona sú možné.

26.05.2016 11:27
debata (6)

Ministerský predseda to uviedol v štvrtkovom rozhovore pre televíziu BFMTV a spravodajskú stanicu RMC v situácii, keď francúzska vláda už ôsmy deň čelí štrajku zamestnancov ropných rafinérií a skladov pohonných hmôt, v dôsledku ktorého nastali problémy so zásobovaním čerpacích staníc. K štrajku sa pridali aj zamestnanci jadrových elektrární.

Valls vo štvrtok zákon bránil „ako dobrý pre zamestnancov, lebo im poskytuje viac práv“. Je podľa neho dobrý aj pre zamestnávateľov, odbory a mladých ľudí. „Tento text je prospešný pre celú krajinu,“ vyhlásil Valls, ale súčasne dodal, že „vždy sú možné zmeny, zlepšenia“.

Valls sa domnieva, že Francúzsko „chradne kvôli svojmu konzervativizmu, kvôli nemožnosti robiť reformy“. Ubezpečil, že pri presadzovaní reforiem v zákonníku práce z jeho strany nejde „o žiadnu tvrdohlavosť“. Podotkol, že do návrhu bolo zapracovaných 600 pozmeňujúcich návrhov. On sám ho považuje za vyvážený.

Spresnil, že konzervatívny postoj vidí na ľavej i pravej strane politického spektra, ale za svoju úlohu označil „posúvať (záležitosti) dopredu“. Poznamenal, že „pre niektorých sa sociálny dialóg rovná konfrontácii“. „A ja neakceptujem ani konfrontáciu, ani násilie,“ zdôraznil.

Podľa BFMTV Valls jednoznačne odmietol stiahnutie návrhu reformy zákonníka práce. „Aké sú alternatívy? Stiahnuť návrh? To nie je možné,“ vyhlásil a dodal, že nemá ani v pláne podať demisiu.

Súčasne vylúčil vypísanie referenda o reforme zákonníka práce ako možnosti riešenia súčasnej napätej situácie v krajine, keď vyhlásil, že „v tomto prípade to (referendum) nie je možné“. Valls vyhlásil, že vedenie krajiny bude pokračovať v odstraňovaní blokád skladov pohonných hmôt a rafinérií – a najnovšie aj jadrových elektrární.

6 debata chyba
Viac na túto tému: #Francúzsko #zákonník práce #Manuel Valls
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy